Prezydent Panamy na UW

Drukuj

29 lipca na Uniwersytecie Warszawskim gościli Juan Carlos Varela, prezydent Panamy, oraz Isabel Saint Malo, wiceprezydent tego kraju.

Delegacja z Panamy przyjechała do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży, w których bierze udział ponad 1500 młodych Panamczyków. Jednym z punktów podróży prezydenta była wizyta na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Spotkanie dotyczyło współpracy naukowej i akademickiej między Uniwersytetem Warszawskim a uczelniami w Panamie. Prezydent Varela był szczególnie zainteresowanych studiami prowadzonymi po angielsku, ponieważ  – jak mówił – władze Panamy kładą duży nacisk na nauczanie w tym języku na różnych szczeblach edukacji.

 

Gospodarzem spotkania na Uniwersytecie był prof. Tadeusz Tomaszewski, prorektor UW ds. zasobów ludzkich i kształcenia ustawicznego. Wzięli w nim udział także m.in. dr Joanna Gocłowska-Bolek, dyrektorka Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW oraz  Enrique Zarak, ambasador Panamy w Polsce.

 

W 2014 roku Uniwersytet Warszawski, jako jedyna uczelnia w Polsce, podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Panamskim, która umożliwiła obu uczelniom realizację wspólnych projektów oraz wymianę między naukowcami i studentami. Dzięki współpracy na UW przyjechała prof. Onfala López Chávez z serią wykładów o ekonomii.