Pracownik UW z nagrodą NCN

Drukuj

Prof. Mikołaj Bojańczyk z WMIM otrzymał nagrodę Narodowego Centrum Nauki 2016. Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe.

Informatyk z UW został laureatem tegorocznej nagrody Narodowego Centrum Nauki. Otrzymał ją w kategorii nauki ścisłe i techniczne.

 

Prof. Bojańczyk zajmuje się logiką matematyczną i algorytmami. Analizuje bardzo prosty model komputera, czyli automat skończony, który jest zupełnie teoretyczny w swojej naturze. Bada jego własności i stara się udowodnić twierdzenia dotyczące jego cech.

 

Jest zdobywcą dwóch prestiżowych grantów European Research Council – w 2009 roku w kategorii Starting i w 2015 roku w kategorii Consolidator. Łącznie na badania ERC przyznała mu 2,6 mln euro.

 

W czerwcu prof. Bojańczyk otrzymał Kryształową Brukselkę, nagrodę dla osób, które odniosły sukces w zdobywania grantów z unijnych programów wspierających badania i innowacyjność.

 

– Nagrodę NCN traktuję jako wyraz uznania dla środowiska pracującego w Polsce nad podstawami informatyki. Uważam, że ta dziedzina jest jedną z mocnych stron polskiej nauki, a nasi naukowcy pracujący w niej mogą śmiało współpracować i współzawodniczyć z najlepszymi ośrodkami na świecie – mówi.

 

Narodowe Centrum Nauki przyznało również nagrody w dwóch innych kategoriach. W obszarze nauk o życiu otrzymała ją dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii PAN, a w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce – dr hab. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Nagrody są przyznawane naukowcom, którzy nie ukończyli 40. roku życia, za znaczące osiągnięcia w badaniach podstawowych prowadzonych w polskiej jednostce naukowej i udokumentowanych publikacjami afiliowanymi w polskiej jednostce.

 

W tym roku do nagrody zgłoszono 49 kandydatów. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisje konkursowe Rady NCN wybrały po dwóch finalistów w każdym z trzech obszarów. Następnie kapituła wybrała laureatów, którzy otrzymali po 50 tys. złotych. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 października.

 

Więcej informacji o nagrodzie NCN 2016.

Przeczytaj o projektach naukowych prof. Mikołaja Bojańczyka

SOSNA – Starting Grant 2009

 

LIPA – Consolidator Grant 2015