Pracownicy UW wracają do kraju z zagranicznych placówek

Drukuj

Do Polski bezpiecznie powróciło 38 członków polskich misji archeologicznych w Egipcie, w tym pracownicy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Do domu wracają także naukowcy UW stacjonujący w Etiopii i Chile.

Powrót pracowników z Egiptu odbył się w nocy z 17 na 18 marca, we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Koordynatorem akcji na miejscu był dr Artur Obłuski, dyrektor Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze, której działalność została zawieszona do odwołania.

 

Łącznie z Egiptu powróciło 38 osób. W gronie tym znajdowali się pracownicy naukowi, pracownicy administracyjni, stypendyści oraz przedstawiciele innych uczelni i instytucji naukowych – Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Wrocławskiej oraz Polskiej Akademii Nauk. Do domu wracają także pracownicy UW stacjonujący w Etiopii.

 

W związku z ograniczeniami spowodowanymi rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w trybie nagłym została także zamknięta stacja Obserwatorium Astronomicznego UW w Las Campanas w Chile. Wkrótce do Polski powróci pracownik stacji, który aktualnie prowadził obserwacje.

 

Wszystkie powracające osoby będą objęte 14-dniową kwarantanną domową.