Polsko-indyjskie związki

Drukuj

Indie są jednym z najważniejszych partnerów Polski w Azji. O relacjach między nimi, potencjale gospodarczym, edukacji i kulturze indyjskiej już dziś porozmawiają na Uniwersytecie naukowcy i politycy. W tym roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy dwoma krajami.

 

Dwudniowa konferencja „India and Poland – 60 years of diplomatic relations: legacy and ways forward” rozpocznie się 6 marca o godz. 10.30 w Sali Senatu UW (Krakowskie Przedmieście 26/28, Pałac Kazimierzowski).

 

To pierwsza tak duża konferencja dotycząca relacji polsko-indyjskich na Uniwersytecie i w Polsce. – Chcemy porozmawiać o najważniejszych sferach w relacjach polsko-indyjskich. Dyskusja będzie oscylować m.in. wokół wizji politycznej w erze globalizacji oraz ekonomicznego potencjału Indii. Będziemy rozmawiać o roli Polski jako partnera indywidualnego, ale również jako partnera stanowiącego część Unii Europejskiej – zapowiada prof. Danuta Stasik z Wydziału Orientalistycznego UW, organizująca konferencję. – Dla mnie, jako humanistki, najważniejszy będzie panel dotyczący edukacji i kultury, bo te obszary mogą przekładać się na to, co nazywamy soft power dyplomacji – dodaje prof. Stasik.

 

Współorganizatorami konferencji są Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

 

Indie na Uniwersytecie

Co Uniwersytet łączy z Indiami? Tradycja studiów indologicznych na UW ma już prawie 100 lat, bo w 1918 roku sanskryt stał się przedmiotem wykładanym na uczelni.

 

UW to jedyny ośrodek w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który naucza języka bengalskiego. Oprócz niego można się tu też nauczyć tamilskiego, hindi oraz sanskrytu. – Na orientalistyce podstawą nauki jest właśnie język. Dla nas badanie kultury zawsze zaczyna się od zgłębiania języka – tłumaczy prof. Danuta Stasik. Katedra Azji Południowej współpracuje z Indiami od ok. 40 lat. Obecnie wykłada w niej dwóch lektorów z tego kraju.

 

Indologia nie jest masowym kierunkiem. Na roku uczy się zazwyczaj kilkanaście osób. W Katedrze studiuje teraz prawie 90 studentów, którzy oprócz języków poznają też literaturę, historię, filozofię, religię oraz kulturę Indii.

 

Katedra organizuje również wakacyjne kursy i warsztaty. W zeszłym roku na zajęcia ze średniowiecznego hindi na Uniwersytet przybyli chętni z całego świata.

 

Na uczelni działa również Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami.

 

Program konferencji

Kontakt dla mediów

Biuro prasowe UW

tel. 22 55 24 066

media(at)uw.edu.pl