Platforma usług elektronicznych UW – przewodnik po aplikacjach

Drukuj

Prosty szablon stron www dla wydziałów, sprawne prowadzenie zamówień publicznych, porządek w dokumentacji to niektóre z korzyści aplikacji, które powstały dla społeczności UW.

 

Uniwersyteckie aplikacje, programy i platformy mają pomóc pracownikom i studentom tworzyć, porządkować, edytować, archiwizować i wyszukiwać informacje. Niektóre usługi elektroniczne stworzone na Uniwersytecie są dostępne dla pracowników innych szkół wyższych.

 

Proste podstawy

Większość pracowników i studentów Uniwersytetu korzysta z USOSweba i poczty uniwersyteckiej. W ubiegłym roku pisaliśmy o pakiecie Google Apps for Education, który oprócz zwykłej skrzynki pocztowej zawiera także narzędzia pozwalające współdzielić i edytować dokumenty przez przeglądarkę internetową czy prowadzić wideokonferencje. Pracownicy mogą także korzystać np. z usługi Virtual Private Network (VPN). Jest to bezpieczny zdalny dostęp do zasobów sieciowych Uniwersytetu. Z dowolnego miejsca na świecie można np. przeglądać zbiory biblioteczne czy korzystać z sieci, tak jakbyśmy byli na UW. Obecnie trwają też prace nad uruchomieniem usługi VoIP, która pozwoli m.in. na zdalne korzystanie z uniwersyteckiego numeru telefonu poprzez komputery i smartfony.

 

Chmura nad Mazowszem

UW udostępnił Uniwersytecki Systemu Obsługi Studiów innym uczelniom jako usługę w chmurze (USOSCloud).

 

Dzięki chmurze instytucje, aby skorzystać z potrzebnych aplikacji i przetwarzać dane, nie muszą troszczyć się o zakup sprzętu czy oprogramowania. Za tę część odpowiedzialny jest dostawca usługi. Odbiorca korzysta z tych zasobów – aplikacji, serwerów, dysków pamięci – zdalnie.

 

Dla studentów, pracowników, jednostek

Szablon graficzny stron www

Szablon stron dla jednostek uniwersyteckich lub pracowników prowadzących projekty pozwoli ujednolicić graficznie internetowe serwisy uczelni. Można z niego skorzystać, tworząc stronę w ramach centralnego systemu prowadzonego przez dział sieci komputerowych UW (CMS WordPress).

http://theme.uwcloud.pl

 

Pakiet ułatwiający obsługę projektów

Narzędzia dostępne są dla pracowników naukowych i administracyjnych prowadzących projekty, które wymagają prowadzenia dokumentacji przygotowywanej przez wiele osób.

 

Każdy pracownik może otrzymać witrynę dla projektu w ramach systemu SharePoint.

 

Kalendarze studenckie/pracownicze

Aplikacja pozwala wygenerować na podstawie danych z USOS-a kalendarz zawierający plan studenta lub siatkę zajęć wykładowcy.

 

Spis pracowników i „Moje konto”

Narzędzie pozwala utworzyć na podstawie danych z USOS-a spis pracowników w dwóch wersjach – prostej dla użytkowników niezalogowanych oraz rozbudowanej dla osób zalogowanych. Aplikacja „Moje konto” umożliwia pracownikowi samodzielną zmianę podstawowych danych w systemie USOS, a tym samym w spisie pracowników. Uprości to aktualizowanie adresu e-mail, adresu pracowniczej strony internetowej, numeru telefonu.

 

UW zawsze pod ręką

Wirtualny spacer

Usługa Street View w ramach map Google pozwala spacerować online po ulicach miast oddalonych od nas o tysiące kilometrów. Z kolei Business View umożliwia obejrzenie wnętrz budynków. Obecnie dostępne są wirtualne wycieczki po Pałacu Kazimierzowskim, dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej, Auditorium Maximum, a także Bibliotece Uniwersyteckiej na Powiślu. W planach są kolejne budynki.

 

Aplikacja mobilna

Przy uruchomieniu aplikacji na telefonie komórkowym wybieramy profil: student/pracownik lub turysta. Obie wersje dostępne są po polsku i angielsku.

 

Narzędzie łączy w sobie kilka funkcji – dla turysty będzie przewodnikiem po zabytkowym kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, a studentom ułatwi dotarcie do wybranego miejsca.

 

Przedsięwzięcie „Platforma usług elektronicznych UW dla społeczności regionu”  zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

 

Więcej informacji

http://portalinformacyjny.uw.edu.pl