Pismo na wiosnę

Drukuj

Nowe wydanie pisma uczelni jest prawdziwie wiosenne. Na okładce i w środku znajduje się dużo informacji oraz zdjęć prosto z Ogrodu Botanicznego UW, który od 21 marca jest otwarty dla zwiedzających. Pracownicy Ogrodu prowadzić będą nowy cykl „Szczypta zieleni”. W premierowym odcinku prof. Marcin Zych opisuje pierwsze oznaki wiosny, trzmiele.

Najnowszy numer pisma uczelni „Uniwersytet Warszawski” zawiera 48 stron, 25 artykułów, trzy wywiady i trzy nowe cykle. Oprócz „Szczypty zieleni” pierwszy raz publikujemy felieton Marii Cywińskiej z Wydziału Psychologii, która w „Wodzie na młyn” pisać będzie o sprawach ważnych dla administracji uczelnianej. Pierwszy odcinek dotyczy nazwy „niebędący”. Na „Campo de’ fiori” zabierze czytelników dr Marcin Trepczyński z Wydziału Filozofii, który z dystansem będzie opisywał otaczającą nas rzeczywistość z perspektywy filozofa.

 

Pismo uczelni nr 1/98 (pdf) >>

 

Trzy wywiady

W czasopiśmie można przeczytać rozmowę z prof. Sławomirem Żółtkiem, prorektorem UW ds. studentów i jakości kształcenia, o organizacji kolejnego roku akademickiego, wyzwaniach zdalnego nauczania, jego pracy naukowo-dydaktycznej i pasji motoryzacyjnej.

 

Drugi wywiad dotyczy badań nad terapeutycznym mRNA, które prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW prowadzi od niemal 20 lat. Profesor opowiada o faktach i mitach związanych ze szczepionkami, a także o tym, jak walczy z fake newsami w sieci. Trzeci wywiad, to rozmowa z Iriną Bogdanovich, wieloletnią dyrygentką i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego UW, który obchodzi 100-lecie istnienia.

 

Spis treści

W numerze prezentujemy badania, dzięki którym możemy dowiedzieć się, co by było, gdyby ludzie preferowali sprawne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska usługi mobilności ponad posiadanie własnego auta. Jest też artykuł o nowym obserwatorium w Chile, dzięki któremu naukowcy z całego świata, w tym z UW, będą mieć szansę na odkrycie kolejnych zagadek astronomii. Piszemy o rozwoju technik kwantowych, mogących w niedalekiej przyszłości zrewolucjonizować gospodarkę, uniwersyteckich podziemiach, jednych z najstarszych w Warszawie, a także o dziełach sztuki, zbiorach bibliotecznych i innych dobrach kultury, które po latach powróciły na Uniwersytet na mocy traktatu ryskiego, zawartego sto lat temu.

 

Dr Robert Gawkowski z Archiwum UW w cyklu „Odkurzone, uchwycone” opisuje historię studenta UW, którą interesowały się media polskie i zagraniczne. W 1937 roku sportsmenka, Zofia Smętek, jako pierwsza osoba w Polsce poddała się operacji zmiany płci przyjmując nazwisko Witold Smentek. Zabieg przeprowadził prof. Henryk Beck z Wydziału Lekarskiego UW.

 

W numerze znajdują się wyjątkowo trzy materiały związane z tematyką kulinarną. O tym, co jedzenie ma wspólnego ze zjawiskiem przestępczości można przeczytać w tekście „#Bezpieczeństwo od kuchni”, z artykułu „Czynniki zaufania” dowiedzieć się komu ufają polscy konsumenci, a w dziale „Szczypta zieleni” poznać przepis na sezonowe danie rekomendowane przez Mariannę Darżynkiewicz-Wojcieską z Ogrodu Botanicznego UW.

Wersja drukowana pisma uczelni „Uniwersytet Warszawski” jest dostępna w Pałacu Kazimierzowskim.