Pierwszy numer

Drukuj

Zapraszamy do lektury! Pierwszy w tym roku akademickim numer pisma uczelni jest już dostępny. Wersję elektroniczną można pobrać z tej strony.

 

Do przeczytania jest tym razem 36 stron. Piszemy o nowej katedrze, która powstała na Uniwersytecie, podajemy wstępne statystyki rekrutacyjne, publikujemy wyniki raportu dotyczącego wolnego dostępu do treści naukowych, piszemy o humanistyce cyfrowej, mediach w laboratorium i geografii w literaturze.

 

W tym numerze pojawi się już ostatni odcinek „Pocztu Rektorów”, w którym dr Robert Gawkowski opisuje humboldtowską wizję uczelni prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow. Po ośmiu latach i 43 odcinkach tego cyklu przyszedł czas na specjalne podsumowanie, dzięki któremu można dowiedzieć się, który rektor sprawował swoją funkcję najdłużej, kto za antypolskie poglądy otrzymał kaloszem w twarz, albo w czyich żyłach płynęła krew Jana Kochanowskiego.

 

Jest też kilka informacji odkurzonych i uchwyconych w uniwersyteckim archiwum. Tym razem można będzie przeczytać o studenckich grzeszkach: nieuctwie, swawoli i lekkomyślności, które spisane zostały kiedyś w urzędowe protokoły i za które groziło „oddalenie z uczelni w sposób cichy”.

 

Zrobiliśmy też telefoniczną ankietę wśród studentów i pracowników Uniwersytetu. Zapytaliśmy, co im się kojarzy ze słowem jubileusz i czego oczekują od Uniwersytetu, gdy uczelnia obchodzić będzie 200-lecie istnienia. Co usłyszeliśmy po drugiej stronie słuchawki? Czy lubimy jubileusze czy raczej od nich stronimy?

 

Po raz drugi publikujemy dział „Do góry nogami”. Tym razem jest to jedna strona z trzema krótkimi artykułami, których fikcyjność gwarantujemy.

Wydanie papierowe dostępne jest w Pałacu Kazimierzowskim.