Pamięć mierzona mikrosekundami

Drukuj

Naukowcy z Wydziału Fizyki skonstruowali atomową pamięć do przechowywania informacji kwantowej. Można ją zastosować w telekomunikacji. Pisze o tym „Optics Express”.

 

Układ pamięci, który łatwo posługuje się informacją kwantową i ma prostą konstrukcję, opracowali doktoranci Michał Dąbrowski i Radosław Chrapkiewicz oraz dr Wojciech Wasilewski.

 

Kryptografia kwantowa jest już wykorzystywana w bankach i wojsku. Ta metoda szyfrowania gwarantuje całkowite bezpieczeństwo. Dotąd przetwarzanie informacji kwantowej i jej przesyłanie na duże odległości było ograniczone przez brak odpowiednich pamięci. Pamięć fizyków z UW pozwala na zapisywanie informacji kwantowej, przechowywanie jej i odczytywanie.

 

– Dotychczasowe pamięci kwantowe wymagały skomplikowanych urządzeń laboratoryjnych i kłopotliwego chłodzenia do bardzo niskich temperatur, bliskich zeru absolutnemu. Atomowa pamięć kwantowa, którą udało się nam zbudować, działa w łatwej do uzyskania temperaturze kilkudziesięciu stopni Celsjusza – opowiada Radosław Chrapkiewicz.

 

Jak opisują fizycy, głównym elementem tej pamięci jest szklana komora o średnicy 2,5 cm i długości 10 cm zawierająca rubid osadzony na ściankach i wypełniona gazem szlachetnym. Stosowanie impulsów laserowych pozwala na zapis i odczyt informacji.

 

Przy zapisie i odczycie informacji kwantowej fizycy z FUW użyli zaawansowanych, zgłoszonych do opatentowania metod filtrowania światła i nowatorskiej kamery własnej konstrukcji.

 

– Trwałość informacji kwantowej zapisanej w naszej pamięci sięga od kilku do kilkudziesięciu mikrosekund. Ktoś mógłby powiedzieć: co to za pamięć, skoro pamięta tak krótko? Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od zastosowań. W telekomunikacji mikrosekundy wystarczają do przeprowadzenia wielu prób przesłania sygnału kwantowego do kolejnej stacji przekaźnikowej – mówi Michał Dąbrowski.

 

Więcej informacji

www.fuw.edu.pl