Otwarcie parku archeologicznego

Drukuj

1 kwietnia w Aleksandrii otwarto park archeologiczny, który powstał na terenie prac prowadzonych przez badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Kom el-Dikka jest największym i najważniejszym stanowiskiem archeologicznym w egipskiej Aleksandrii. Prace wykopaliskowe trwają tam nieprzerwanie od 1960 roku. Prowadzą je badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW we współpracy z Egipskim Ministerstwem Starożytności.

 

Jednym z najistotniejszych odkryć uniwersyteckich archeologów było odsłonięcie audytoriów, które są jedynymi znanymi w całym obszarze śródziemnomorskim zachowanymi pozostałościami starożytnej uczelni. Znaleziono je na zapleczu teatru będącego centralnym punktem parku archeologicznego na Kom el-Dikka. Odnaleziono tam zespół 22 sal z kamiennymi ławami ustawionymi wzdłuż ścian. W pomieszczeniach są wyeksponowane honorowe miejsca kojarzące się z katedrą profesorską, a niskie piedestały podłogowe pośrodku wielu z nich to prawdopodobnie miejsca dla studentów stojących tam podczas ćwiczeń retorycznych. Odkrycia wskazują, że kompleks sal to pozostałość instytucji akademickiej.

 

W parku na Kom el-Dikka można również obejrzeć kompleks term czy wczesnorzymskie wille mieszkalne ozdobione pięknymi mozaikami, m.in. Willę Ptaków.

1 kwietnia w otwarciu parku archeologicznego wzięli udział prof. Marcin Pałys, rektor UW, Khaled al-Anany, minister starożytności, Michał Murkociński, ambasador RP w Egipcie i dr Grzegorz Majcherek, który prowadzi misję archeologiczną w Aleksandrii, dr hab. Tomasz Waliszewski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz dr Artur Obłuski, dyrektor Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze. Uniwersytet Warszawski przekazał do zbiorów Biblioteki Aleksandryjskiej, spadkobierczyni Wielkiej Biblioteki Ptolemeuszy, opracowania odkryć i wykopalisk polskich archeologów, którzy od ponad pół wieku prowadzą badania na Kom el-Dikka.

Tekst „W parku archeologicznym na Kom el-Dikka” z najnowszego numeru pisma uczelni „UW” (pdf)