Ordery dla profesorów Trautmana i Penrose’a

Drukuj

Prof. Andrzej Trautman z Wydziału Fizyki UW otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie za zasługi otrzymał również prof. Roger Penrose.

Podczas spotkania kończącego konferencję naukową „Fale grawitacyjne – aspekty matematyczne, informatyczne, astrofizyczne i kwantowe”, która odbyła się na Wydziale Fizyki, prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe dwóm naukowcom.

 

Prof. Andrzej Trautman został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i za osiągnięcia w międzynarodowej współpracy naukowej.

 

Andrzej Trautman jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy badawczej zajmował się m.in. ogólną teorią względności. W latach 50. podał argumenty przemawiające za istnieniem fal grawitacyjnych i możliwością ich detekcji. W 1960 roku wraz z Ivorem Robinsonem znalazł nową obszerną klasę ścisłych rozwiązań równań Einsteina, zawierającą fale grawitacyjne o sferycznych czołach. Zwrócił też uwagę na związki między własnościami fal grawitacyjnych i przenoszeniem przez nie informacji.

 

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał prof. Roger Penrose. Wyróżnienie przyznano mu za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizyki i za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej.

 

Sir Roger Penrose jest profesorem Uniwersytetu Oksfordzkiego, zajmuje się fizyką matematyczną, matematyką, a także filozofią nauki. Współpracował m.in. ze Stephenem Hawkingiem, z którym udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności. Badacz dokonał wielu przełomowych odkryć, m.in. sformułował teorię twistorów i hipotezę kosmicznej cenzury dotyczącej natury osobliwości we Wszechświecie. W 2005 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Uroczystość odbyła się 12 grudnia w Pałacu Prezydenckim.

O odkryciu fal grawitacyjnych i badaniach nad nimi, które od kilkudziesięciu lat są prowadzone przez naukowców z UW, pisaliśmy w piśmie uczelni.

Przeczytaj tekst „Kosmiczna katastrofa dwóch czarnych dziur”.