Ogrody późnym latem

Drukuj

Mają prawie metrowe liście lub kwiaty wielkości główki szpilki. Storczyki mogą być bardzo różne. W Ogrodzie Botanicznym UW można było obejrzeć ich wystawę.

W miniony weekend ci, którzy odwiedzili Ogród Botaniczny, mogli wziąć udział w festiwalu orchidei. Można było obejrzeć rzadkie gatunki i odmiany storczyków z całego świata. – Na wystawie pojawił się m.in. storczyk z gatunku Bulbophyllum phalaenopsis. To bardzo ciekawa roślina. Ma długie prawie metrowe liście, brązowy kwiatostan z charakterystycznymi bulwami kształtem nieco przypominającymi bakłażany. Żeby zakwitnąć, musi rosnąć wiele lat i osiągnąć odpowiednią wielkość – mówi Joanna Bogdanowicz  z Ogrodu Botanicznego UW, organizatorka wystawy. – Pokazaliśmy też orchidee, które wymagają hodowli w szczególnym środowisku np. chłodnym klimacie. Te kwiaty trzymane są w specjalnie zaadaptowanych lodówkach.

 

Inny ciekawy okaz to Oncidium, czyli motylnik. Jego kwiaty przypominają skrzydła motyla. Roślina ma bardzo długą łodygę i kwitnie niemalże przez cały rok. – Interesujący jest też sabotek, którego kwiaty z wyglądu przypominają buciki, stąd jego nazwa. Na wystawie były też storczyki miniaturowe – niekiedy ich kwiatki mają wielkość główki szpilki – oraz orchidee z gatunku Vanda, które nie rosną w ziemi, a wilgoć pobierają z powietrza za pomocą rozrośniętych korzeni – dodaje Joanna Bogdanowicz.

 

 

W obiektywie

Ogród Botaniczny organizuje również konkurs fotograficzny zatytułowany „Najciekawsze rośliny w Ogrodzie”. Zdjęcia wraz z opisami należy przesyłać do 30 września. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 31 października.

 

Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na stronie Ogrodu Botanicznego UW.

 

Wirtualny spacer

W Alejach Ujazdowskich pod numerem 4 można znaleźć się w kilka sekund. Wystarczy skorzystać z mobilnej aplikacji. Składa się ona z trzech części. Pierwsza przedstawia krótką informację o historii Ogrodu Botanicznego i jego kolekcji roślin. Druga zawiera plany i opisy tras ośmiu ścieżek tematycznych wyznaczonych na terenie parku i szklarni, m.in. roślin chronionych i tropikalnych, pnączy oraz pomników przyrody. Część trzecia to informator o godzinach otwarcia parku i szklarni. Aplikacja dostępna jest w wersji Android i iOS po polsku i angielsku na stronie Ogrodu Botanicznego.

 

Wersja Android

Wersja iOS