Odkryj UW! na Ochocie

Drukuj

W weekend na kampusie Ochota odbyła się druga edycja Odkryj UW! Uczestnicy mogli m.in. poznać tajemnice Białego Domu, wyhodować kryształ czy wyprodukować superlepką ciecz.

W sobotę podczas nocy naukowej przez pięć godzin można było posłuchać wykładów popularnonaukowych dotyczących m.in.: biologii, chemii, fizyki, geologii, matematyki, informatyki, psychologii, antropologii, literaturoznawstwa czy tłumaczeń. Przygotowano ich ponad 40. Wykładowcy z UW opowiedzieli o inżynierii genetycznej, interfejsie mózg-komputer oraz o tym, co nauka ma wspólnego z korkami w mieście.

 

Podczas wykładu o tajemnicach Białego Domu można się było dowiedzieć np., że pod budynkiem, a dokładniej 6 pięter pod ziemią, znajduje się schron atomowy oraz podziemne linie kolejowe, które prowadzą do siedzib agencji rządowych. Publiczność zaciekawił fakt, że prezydent Benjamin Harrison wypasał na trawniku przed Białym Domem kozę, John Adams miał aligatora, a Franklin D. Roosvelt jednonogiego koguta, skunksy przywiózł John F. Kennedy, a grizzly Thomas Jefferson.

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się też wykład o wilkach w Polsce. Jeszcze niedawno na terenie naszego kraju żyło ich jedynie 60. Teraz jest ich ok. 1300. Uczestnicy wykładu mogli poznać historię wilka nazywanego Slavic, który jest rekordzistą w pokonywaniu długich dystansów. Pokonał 2 tys. km na trasie ze Słowenii do Włoch.

 

W niedzielę podczas pikniku rodzinnego zarówno dzieci, jak i dorośli mogli obejrzeć rozmaite doświadczenia chemiczne, wziąć udział w treningu drużyny footballu amerykańskiego Warsaw Eagles, a także zobaczyć pokazy lewitacji i fal.