Prof. Heller na konferencji filozofów

Drukuj

22 czerwca prof. Michał Heller wygłosi na UW wykład zatytułowany „The Logic of God”. To jeden z gości specjalnych World Congress on Logic an Religion.

Pierwszy World Congress on Logic and Religion odbył się dwa lata temu w Brazylii. Tym razem w Warszawie międzynarodową konferencję zorganizował Instytut Filozofii UW. Do Warszawy przyjechało 150 myślicieli z całego świata.

 

Gościem specjalnym konferencji był prof. Saul Kripke – słynny filozof i logik, który zajmuje się logikami modalnymi, teorią identyczności i światów możliwych, autor książki Nazywanie a konieczność, przez którą musiał przejść każdy absolwent filozofii w ramach kursu historii filozofii analitycznej.

 

Filozofowie dyskutują m.in. o tym, jak w religiach wykorzystywana jest logika, sprawdzać dowody na istnienie Boga i przykłady nielogiczności w religii. Tematykę konferencji rozszerzyli o logikę Talmudu, religię żydowską i prawosławie, których brakowało podczas spotkania w Brazylii.

 

Wykłady otwarte

Kongres trwa od 18 czerwca. 22 czerwca w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu (ul. Dobra 56/66) o godz. 9.00 w swoje wystąpienie zatytułowane „The Logic of God” wygłosi prof. Michał Heller.

 

Po wykładzie na zakończenie konferencji o godz. 12.45 odbędzie się wielka debata filozofów. – Z całej konferencji liczę na nią najbardziej. Będą w niej uczestniczyć wszyscy zaproszeni goście. Oprócz prof. Saula Kripke i prof. Michała Hellera, m.in. prof. Dov Gabby czy prof. Jan Woleński. Raczej nie pokłócą się podczas tej debaty, ale – co bardzo cenne – skonfrontują swoje różne punkty widzenia i spostrzeżenia po pięciu dniach obrad – mówi dr Marcin Trepczyński, organizator konferencji.

 

Program kongresu (strona www)

Na wykłady otwarte nie ma konieczności rejestracji.www.logicandreligion.pl.