Noc pod znakiem biologii

Drukuj

Już 9 stycznia na UW zawyją wilki, zaśpiewają ptaki, a mrówki stoczą wojnę. O życiu zwierząt – tych mniejszych i większych – świecie pod mikroskopem, czerwonych owocach, tropikalnych pnączach  i komórkach macierzystych opowiedzą pracownicy Wydziału Biologii i Ogrodu Botanicznego UW.

 

Organizatorzy kolejnej edycji Ogólnopolskiej Nocy Biologów na Uniwersytecie Warszawskim przygotowali m.in. 23 wykłady, 17 laboratoriów i 15 wystaw interaktywnych. Podczas zajęć praktycznych będzie można skompletować zawartość apteczki babuni, wykonać sekcję gąsienicy, obejrzeć pod mikroskopem to, co mamy na talerzach, przyjrzeć się wszystkim kolorom liści i poznać tajemnice świata mikrobów.

 

Uczestnicy wykładów będą mogli posłuchać o wizerunkach wymarłego ptaka dodo w literaturze i sztuce, o tym, czy grozi nam klęska przeludnienia i dzieworództwo. Dowiedzą się również, o czym wyją wilki, jakie są rodzaje śpiewu ptaków i na czym polega tajemnica prionów.

 

Spotkania w Ogrodzie Botanicznym UW (Aleje Ujazdowskie 4) rozpoczną się o godz. 10.00, natomiast na Wydziale Biologii (ul. Miecznikowa 1) o godz. 16:30 i potrwają do północy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na niektóre z nich obowiązuje rezerwacja miejsc.

 

Pomysł na organizację Nocy Biologów powstał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas wielu spotkań otwartych dla mieszkańców miasta i regionu. Inspiracją dla tego wydarzenia była ciesząca się ogromną popularnością Noc Muzeów. Biologiczne spotkania popularnonaukowe odbywają się od 2012 roku.

 

Harmonogram laboratoriów

 

Harmonogram wykładów