Nagroda za ochronę środowiska

Drukuj

Dr Ernest Grodner z Wydziału Fizyki otrzymał nagrodę Energy Globe National Award – prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie ochrony środowiska.

Naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego jest autorem darmowego oprogramowania ScanTheSun, dzięki któremu można zmienić niemal każdy smartfon w profesjonalne narzędzie do ustawiania paneli PV i kolektorów słonecznych w taki sposób, aby zapewnić ich najbardziej wydajną pracę.

 

Obecnie to jedyne na świecie narzędzie, które uwzględnia zacienienie danego miejsca spowodowane przez otaczające je budynki lub drzewa i umożliwia ustawienie paneli nawet w skomplikowanej zabudowie miejskiej, np. na budynkach, w parkach, urządzeniach drogowych i miejskich (takich jak stacje rowerowe).

 

Nagroda Energy Globe National Award, przyznawana od 1999 roku, jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie ochrony środowiska. Jej celem jest docenienie i zaprezentowanie skutecznych zrównoważonych rozwiązań problemów związanych ze środowiskiem. Wyróżniane projekty mają chronić zasoby naturalne lub wykorzystywać odnawialne źródła energii.

 

Uroczystość wręczenia nagrody dr. Ernestowi Grodnerowi odbyła się 30 maja w Ambasadzie Austrii w Warszawie.

Więcej o aplikacji ScanTheSun