Nagroda dydaktyczna rektora UW

Drukuj

Dr Jerzy Konarski (WMIM), dr Karol Olejniczak (EUROREG) oraz Pascale Peeters (Wydział Neofilologii) to laureaci pierwszej edycji konkursu dla najlepszych nauczycieli akademickich UW.

„Różnorodność proponowanych kierunków studiów i wysoki poziom kształcenia w równym stopniu co badania naukowe decydują dziś o ocenie uczelni i mają znaczący wpływ na jej pozycję w kraju i na świecie. (…) Nauczyciele akademiccy, którzy swoim zaangażowaniem i stosowaniem odpowiednio dobranych metod nauczania przyczyniają się do realizacji tak rozumianych zadań uczelni oraz budowania jej pozytywnego wizerunku zasługują na szczególne wyróżnienie” – możemy przeczytać w regulaminie konkursu na nagrodę dydaktyczną rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Indywidualne wyróżnienie za szczególne osiągnięcia dydaktyczne ustanowił prof. Marcin Pałys. – Bardzo chciałbym, aby takie osoby wiedziały, że je dostrzegamy i że doceniamy to, co robią, bo z sukcesu najlepszych korzysta cała uczelnia – przekonuje rektor UW.

 

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: w obszarze nauk przyrodniczych i ścisłych, społecznych oraz humanistycznych. Kandydatów zgłaszać mogą dziekani oraz kierownicy innych jednostek prowadzących dydaktykę. Laureatem może zostać osoba, która w pracy ze studentami wykorzystuje nowatorskie metody nauczania. Nagroda będzie przyznawana co roku. Komisji oceniającej zgłoszenia przewodniczy prorektor ds. studentów i jakości kształcenia. Zasiadają w niej m.in. przedstawiciele studentów i doktorantów.

 

Nauka myślenia– Bardzo lubię błysk w oczach studentów, gdy zrozumieją jakieś rozwiązanie i dostrzegają jego piękno – mówi dr Jerzy Konarski, który jest starszym wykładowcą w Instytucie Matematyki. Otrzymał nagrodę w obszarze nauk przyrodniczych i ścisłych. Uczy studentów m.in. geometrii różniczkowej i statystyki. W opiniach o jego zajęciach na wydziałowej stronie internetowej można przeczytać, że jest wymagający, ale doskonale tłumaczy i „uczy myślenia”. Komisja konkursowa doceniła też jego zaangażowanie w opiekę nad uzdolnionymi uczniami szkół średnich oraz w doskonalenie nauczycieli matematyki.

 

Nośnik wartościPascale Peeters wykłada w Instytucie Romanistyki. Uczy języka francuskiego, prowadzi też konwersatoria poświęcone historii i teraźniejszości Belgii, podczas których rozmawia ze studentami nie tylko o polityce czy literaturze, ale też m.in. o specjałach kuchni belgijskiej. Razem ze studentami organizuje też wydarzenia kulturalne, m.in. spektakle teatralne. – Zawsze staram się pamiętać o tym, że język jest nie tylko nośnikiem obyczajowości, ale też wartości, emocji, poglądów, po prostu innych światów – wyjaśnia laureatka w obszarze nauk humanistycznych. – Ta nagroda to dla mnie najwyższe uznanie, o jakim mogłam tylko marzyć – dodaje.

Teoria w praktyceNajlepszy dydaktyk w obszarze nauk społecznych – dr Karol Olejniczak doskonale łączy pracę ze studentami z pasją naukową. Jest adiunktem w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych. Prowadzi badania dotyczące zarządzania w sektorze publicznym, jest ekspertem w dziedzinie ewaluacji interwencji publicznych. I właśnie tym zagadnieniom poświęcone są zajęcia, które prowadzi dla studentów EUROREG-u. Uczy ich, jak w praktyce powinny być przygotowywane regulacje prawne oraz projekty i programy administracji publicznej, aby najlepiej służyły obywatelom.

Wręczenie nagrody odbędzie się 23 listopada w Pałacu Kazimierzowskim.