Medal dla matematyka

Drukuj

Od czterdziestu lat naukowcy z UW i PTM raz w roku przyznają medal wybitnemu matematykowi. Tym razem wyróżnienie powędrowało do Polski. Na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

 

Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne odznaczyły prof. Macieja Wojtkowskiego z UWM w Olsztynie medalem im. Wacława Sierpińskiego. Na co dzień profesor zajmuje się układami dynamicznymi i fizyką matematyczną, szczególnie aspektami geometrycznymi tych dziedzin. „Jednym z takich zagadnień jest teoria bilardów. Wojtkowskiemu udało się znaleźć proste warunki na kształt stołu bilardowego, które implikują nieznikanie wykładnika Lapunowa, czyli chaotyczny charakter tego układu dynamicznego” – napisał prof. Andrzej Tarlecki, dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

 

Prof. Wojtkowski badał zamknięte krzywe geodezyjne na rozmaitościach riemannowskich. Wynik został zauważony przez Michaela F. Atiyaha i Nigela J. Hitchina w ich monografii o monopolach. Matematyk poszukiwał też układów dynamicznych, w których występowałaby jednocześnie regularna i chaotyczna dynamika. Ma na koncie kilka znalezionych przykładów.

 

Studia Maciej Wojtkowski skończył na WMIM UW. Uczył na UW i Uniwersytecie Arizony.

 

– 45 lat temu, w maju 1969 r. było spotkanie po olimpiadzie matematycznej. Wydawało mi się, że przybył na nie prof. Sierpiński. Ale to nie mógł być on. To był prof. Kazimierz Kuratowski – przyznał prof. Wojtkowski w czasie uroczystości przyznania medalu.

 

Prof. Wacław Sierpiński jest jednym z twórców polskiej szkoły matematycznej. Pierwszy medal jego imienia odebrał w 1974 r. Kazimierz Kuratowski z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Później otrzymywali go naukowcy z polskich i zagranicznych uniwersytetów, np. w Chicago, Colorado, Oslo, Nowym Jorku, Moskwie, Paryżu, Indianie.

 

Po uroczystości prof. Wojtkowski wygłosił wykład o roli krzywizny w dynamice.