Marian Turski na Nowe Tysiąclecie

Drukuj

16 listopada w Starej Bibliotece odbędzie się pierwsze po prawie półtorarocznej przerwie spotkanie z cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Skąd się bierze zło? Na to pytanie odpowiedzi postara się udzielić Marian Turski – dziennikarz, historyk, były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”. Te słowa Marian Turski wygłosił w 2020 roku podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Dzięki swojej postawie i działalności przez wielu uznawany jest dziś za autorytet, postać pomnikową i historyczną.

 

Jest dziennikarzem, historykiem i działaczem społecznym. Był redaktorem naczelnym „Sztandaru Młodych”. Od ponad 60 lat pracuje w tygodniku „Polityka”. Przeżył dwa marsze śmierci. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zasiada w Prezydium Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

 

Marian Turski był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Legii Honorowej, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem wolności słowa.

 

Skąd się bierze zło?

Wyjątkową okazją do spotkania z Marianem Turskim jest kolejny wykład na Nowe Tysiąclecie organizowany przez Uniwersytet Warszawski. Spotkanie w reżimie sanitarnym (obowiązek zakrywania ust i nosa, odpowiedni dystans) pt. „Unde malum?” odbędzie się 16 listopada o godz. 17.00 w auli Starej Biblioteki na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji pod adresem: jonaoz(at)adm.uw.edu.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Wydarzenie będzie również transmitowane online na kanale YouTube UW:

 

Będzie to pierwsze w tym roku akademickim i 154. ogółem spotkanie w ramach cyklu wykładów na Nowe Tysiąclecie. Został on zainicjowany w październiku 2000 roku wykładem prof. Bronisława Geremka pt. „Klęski i sukcesy Europy”. Każdego roku akademickiego, od października do maja, odbywał się jeden wykład miesięcznie. Prelegentami są naukowcy, politycy, osoby związane ze światem kultury i sztuki, jak również duchowni.

 

„8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” na Facebooku >>