Książka „Tropicale” z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Drukuj

Książka „Tropicale”, wydana przez Ogród Botaniczny UW, zajęła drugie miejsce w dziale profesjonalnym w kategorii książek podczas International Photography Awards 2019. Publikacja autorstwa Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek z Ogrodu Botanicznego UW oraz Łukasza Gniadka zawiera m.in. wybór ilustracji z kolekcji „Flore Tropicale” ks. Władysława M. Zaleskiego.

„Tropicale” swoją formą nawiązuje do klasycznych albumów botanicznych, ale też gra z tą konwencją. Książka przedstawia wybrane fotografie, kolaże i ilustracje z kolekcji „Flore Tropicale” opracowanej przez ks. Władysława M. Zaleskiego na przełomie XIX i XX wieku. Zbiór zawiera ponad 30 tys. rycin prezentujących okazy flory indyjsko-malajskiej. Od 2010 roku jest ona systematycznie opracowywana i digitalizowana przez zespół botaników i historyczek sztuki, we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Autorami publikacji „Tropicale” są Łukasz Gniadek i Krystyna Jędrzejewska-Szmek. Pierwszy jest absolwentem fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (d. ASP). Jego prace pokazywane były m.in. na Miesiącu Fotografii w Krakowie czy TiFF we Wrocławiu. Krystyna Jędrzejewska-Szmek to absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym (d. ASP) oraz biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Ogrodzie Botanicznym UW. Osią jej zainteresowań są relacje łączące ludzi ze światem przyrody.

 

Ich książka „Tropicale” ma m.in. pobudzać do refleksji nad skomplikowanymi relacjami między Europą a Orientem na styku kultur i cywilizacji. – Zastosowanie oprawy japońskiej pozwoliło ułożyć treści w warstwy. Pierwszą stanowią archiwalne ryciny. Drugą warstwą są ilustracje z nigdy niepublikowanych „Opowiadań dla polskiej młodzieży” – edukacyjnego podręcznika mającego przybliżyć młodemu odbiorcy świat Orientu, będące także dziełem Zaleskiego – mówi Krystyna Jędrzejewska-Szmek.

 

Jak dodaje, praca nad książką rozpoczęła się w 2018 roku. – Kluczowe było zapanowanie nad różnorodnością wizualną materiałów oraz odpowiednie ich wyważenie. Wybierając ryciny z „Flore Tropicale”, kierowaliśmy się różnorodnością formalną oraz botaniczną. Ograniczyliśmy jednak selekcję do jednej, najliczniej reprezentowanej techniki graficznej, aby całość była spójna wizualnie – tłumaczy autorka.

 

 

Album został wyróżniony podczas tegorocznej edycji International Photography Awards, jednego z największych i najważniejszych konkursów fotograficznych. Plebiscyt organizowany jest od 2003 roku przez amerykańską Lucie Foundation.

 

Podczas tegorocznej edycji publikacja „Tropicale” zajęła drugie miejsce w dziale profesjonalnym w kategorii książek.

Książka została wydana przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego.