Klimatyczne paski

Drukuj

Jak zmieniała się średnia temperatura w poszczególnych latach w Polsce i innych państwach? O tym możemy dowiedzieć się z wizualizacji zaprojektowanej przez prof. Eda Howkinsa z University of Reading. „Klimatyczne paski” są motywem głównym okładki podręcznika „Klimatyczne ABC” dotyczącego zmiany klimatu. Książka została przygotowana przez ekspertów z UW.

#ShowYourStripes to globalna akcja promująca zaktualizowaną wersję wizualizacji „Klimatyczne paski”. Celem kampanii – przypadającej w tym roku na 21 czerwca – jest zwiększenie świadomości na temat zmian klimatycznych i ich skutków.

 

Paski dla Polski

 

Ilustracja przedstawia zmiany średniej temperatury w Polsce w latach 1901-2020. Każdy pasek oznacza jeden rok, kolor granatowy to lata najchłodniejsze, a ciemnoczerwony lub brązowy najcieplejsze. Czytamy od lewej do prawej.

 

Paski dla lat 2019-2020 są bardzo ciemne, prawie brązowe. Temperatura w 2019 roku była rekordowo wysoka w polskiej historii pomiarów. Rok 2020 okazał się jedynie odrobinę chłodniejszy.

 

Klimatyczne ABC

Wizualizacja pokazująca zmiany globalnej średniej temperatury powierzchni Ziemi w latach 1850-2019 – opracowana przez prof. Eda Howkinsa z University of Reading – została użyta na okładce podręcznika „Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu”. Książka powstała pod redakcją naukową badaczy z UW dr Magdaleny Budziszewskiej z Wydziału Psychologii, dr Aleksandry Kardaś z Wydziału Fizyki oraz Zbigniewa Bohdanowicza z Wydziału Nauk Ekonomicznych. To praca zbiorowa 16 naukowców reprezentujących różne dyscypliny. Podręcznik jest bezpłatną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach.

 

Z podręcznika można dowiedzieć się, jakie są mechanizmy i przyczyny globalnego ocieplenia, jego konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu.

 

Publikację można pobrać ze strony Wydawnictw UW. Materiały edukacyjne, w formacie przyjaznym nauczycielom, podzielone na poszczególne lekcje można również pobrać ze strony www.KlimatyczneABC.uw.edu.pl.