Inauguracja nowego roku akademickiego na UW

Drukuj

– Uniwersytet Warszawski chce kształcić nie tylko pracowników, ale też pracodawców, tych, którzy będą tworzyć rzeczywistość, tworzyć świat – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022.

1 października w Auditorium Maximum na zabytkowym kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup społeczności akademickiej UW oraz zaproszeni goście. Uroczystość w auli im. Adama Mickiewicza rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i hymnu Unii Europejskiej, po czym przemówienie wygłosił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

– Zdecydowali się Państwo przyjść na Uniwersytet, którego misją jest dążenie do prawdy, poszukiwanie prawdy, tolerancja, szlachetność i szacunek do drugiego człowieka – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rozpoczynając swoje przemówienie. – Uniwersytet Warszawski chce kształcić nie tylko pracowników, ale też pracodawców, tych, którzy będą tworzyć rzeczywistość, tworzyć świat – mówił rektor UW.

 

Prof. Alojzy Z. Nowak w swoim przemówieniu poruszył wiele kwestii dotyczących funkcjonowania Uniwersytetu, m.in.: dydaktyki, badań, finansowania uczelni, rozwoju inwestycji, działań podejmowanych przez uczelnię w zakresie ekologii i ochrony środowiska czy relacji z biznesem i otoczeniem zewnętrznym.

 

Współpraca międzynarodowa

Rektor UW podkreślił także, że uczelnia będzie pogłębiać współpracę międzynarodową, m.in. w ramach Sojuszu 4EU+, którego Uniwersytet Warszawski jest członkiem. W uroczystości wzięli udział także prorektorzy pozostałych pięciu uczelni sojuszu: prof. Lenka Rovna (Uniwersytet Karola, Czechy), prof. Serge Fdida (Uniwersytet Sorboński, Francja), prof. Antonella Baldi (Uniwersytet w Mediolanie, Włochy), prof. Marc Weller (Uniwersytet w Heidelbergu, Niemcy), prof. Bente Merete Stallknecht (Uniwersytet Kopenhaski, Dania) oraz Isabelle Kratz, sekretarz generalna sojuszu. Uczestniczyli oni w spotkaniu Management Committee 4EU+, którego gospodarzem był UW.

 

 

Święto studentów i doktorantów

Po przemówieniu rektora odbyła się immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów. Studenci I i II stopnia oraz doktoranci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożyli ślubowanie i odebrali indeksy od rektora. W trakcie uroczystości głos zabrali: Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu Studentów UW i Justyna Sobolewska, przewodnicząca Samorządu Doktorantów UW.

 

Kamil Bonas zwrócił się do obecnych na auli studentów: – Wiem, jak ważny jest dla was ten dzień. Okazaliście się być najlepsi w postępowaniu rekrutacyjnym. Macie pełne prawo czuć satysfakcję płynącą z tego, że wasza ciężka praca przyniosła tak świetne owoce – powiedział Kamil Bonas.

 

– Rozpoczynacie kształcenie na najlepszym uniwersytecie w Polsce, łączącym ponad dwustuletnią tradycję z nowoczesnością. Na uczelni, która działając we współpracy z pięcioma innymi prestiżowymi uczelniami w ramach Sojuszu 4EU+ ma szansę zostać jednym z wiodących uniwersytetów europejskich. Zaczynacie badania na Uniwersytecie, który został najwyżej oceniony w konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, a tym samym został uczelnią badawczą. To stwarza wam możliwość prowadzenia badań na najwyższym poziomie – podkreśliła Justyna Sobolewska.

 

 

O sztucznej inteligencji

Wykład inaugurujący nowy rok akademicki zatytułowany „Nieuporządkowane myśli maszyn” wygłosił Karol Hausman, Ph.D., wykładowca z Uniwersytetu Stanforda, członek zespołu badawczego Google Brain, który zajmuje się tematyką sztucznej inteligencji.

 

Mówił o tym, czym jest i jak działa sztuczna inteligencja oraz o tym, jak zmienia ona życie codzienne. – Wyobraźmy sobie, że jesteśmy pierwszymi naukowcami, którzy myślą o tym, jak zbudować inteligentne maszyny, używając komputerów. Otóż okazuje się, że Sokratejskie pytania o definicje pojęć i naturę inteligencji są bardzo podobne do pytań, które dręczyły pierwszych twórców sztucznej inteligencji – mówił dr Hausman. – Maszyna tworzy zrozumienie z własnego doświadczenia, z prawdziwego bałaganu świata. Można powiedzieć, że pozwalamy jej doświadczyć tego świata. Z naszej perspektywy te reguły maszyn nie będą dawały się tak łatwo zinterpretować, będą dużo bardziej nieuporządkowane, chaotyczne czy bałaganiarskie – kontynuował.

 

– Chciałbym się zwrócić do was, osób studiujących i pracujących na Uniwersytecie zaczynających nowy rok akademicki. Zachęcić do tego, żeby od czasu do czasu podążyć za własną ciekawością, zrobić coś, co was interesuje, mimo tego, że to nie wpasowuje się w ścieżkę waszej kariery czy w koncept tego, kim myślicie, że jesteście. Zróbcie to, aby doświadczyć czegoś nowego, żeby zasmakować trochę tego chaosu, trochę tego bałaganu, który nas otacza. Tak jak i mnie, może was zaskoczyć, dokąd on was zaprowadzi – zakończył swój wykład dr Hausman.

Listy z okazji inauguracji roku akademickiego 2021/2022

Z okazji inauguracji nowego roku akademickiego prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, otrzymał listy od: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego, a także od przedstawicieli instytucji publicznych, władz samorządowych oraz rektorów innych polskich uczelni.

 

Plik pdf z listami >>