Granty dla UW na promocję języka polskiego

Drukuj

Ogłoszono wyniki kolejnej edycji programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) „Promocja języka polskiego”. Na liście nagrodzonych projektów znajdują się trzy realizowane przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

NAWA ogłosiła wyniki piątej edycji programu „Promocja języka polskiego”. Dofinansowanie o łącznej wysokości niemal 2 mln zł otrzymało szesnaście projektów, nadesłanych przez polskie uczelnie i instytuty badawcze. Będą one realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi z Brazylii, Chin, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowenii, Ukrainy i Włoch. Maksymalna kwota finansowania pojedynczego projektu wynosi 150 tys. zł.

 

W programie „Promocja języka polskiego” naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego złożyli maksymalną liczbę – trzech – wniosków. Wszystkie z nich zostały nagrodzone i otrzymały dofinansowanie. W prace nad wyróżnionymi projektami są zaangażowani naukowcy z Wydziału Lingwistyki Stosowanej oraz Wydziału Polonistyki UW.

 

Zgłoszone przez naukowców z UW projekty będą realizowane we współpracy z ośrodkami w Tallinie oraz Iwano-Frankiwsku, we Lwowie, w Żytomierzu, Charkowie i Doniecku (Winnicy). Realizacja pierwszych przedsięwzięć rozpocznie się w październiku i potrwa maksymalnie do końca grudnia 2024 roku.

 

Współpraca z Estonią

Pierwszy z wyróżnionych projektów pt. Re:Poola. Polsko-estońska szkoła języka polskiego i kultury polskiej został zgłoszony przez badaczki z Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej na Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW, ale w prace nad projektem są zaangażowani naukowcy z różnych uniwersyteckich jednostek.

 

– We współpracy z kolegami z Estonii zaplanowałyśmy rozmaite wykłady, warsztaty, spotkania dyskusyjne i objazdy. Udział w tym projekcie pozwoli studentom estońskim pogłębić znajomość języka polskiego oraz wiedzę o polskiej historii i kulturze, ale też zwyczajnie Polskę polubić. Studentom polskim natomiast pozwoli zrozumieć specyfikę językowo-kulturową Estonii, poznać słynną „szkołę Łotmana”, a także sprawdzić się w roli ambasadorów rodzimej kultury, tłumaczy i poszukiwaczy polsko-estońskich śladów – wyjaśnia dr Marta Małachowicz z WLS UW.

 

– Po raz pierwszy w programie „Promocja języka polskiego” partnerem polskiej uczelni  będzie uczelnia estońska. Cieszymy się, że tą uczelnią jest właśnie Uniwersytet Talliński (Tallinna Ülikool), ponieważ slawistów z naszych uniwersytetów łączy długa historia współpracy, a nawet przyjaźni – dodaje dr Joanna Piotrowska z WLS UW.

 

Zajęcia w ramach szkoły Re:Poola będą realizowane w dwóch etapach: pierwszy odbędzie się w marcu na Uniwersytecie Tallińskim, a drugi w maju na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Witamy w Polszczy

Koncepcja drugiego z nagrodzonych w konkursie NAWA projektów wskazuje na rolę dialogu międzykulturowego oraz potrzebę integracji Europy Zachodniej i Wschodniej.

 

Projekt Witamy w Polszczy. Język i kultura polska dla Ukraińców. O różnicach i podobieństwach między naszymi językami i kulturami został zgłoszony przez prof. Joannę Getkę z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW.

 

– Założeniem projektu skierowanego do studentów czterech ukraińskich uniwersytetów – z  zachodniej, północnej, centralno-południowo-wschodniej i wschodniej części Ukrainy – jest promocja języka polskiego, powiązana z przekazaniem wiedzy na temat wybranych elementów historii i kultury Polski dla lepszej, szybszej i skuteczniejszej integracji Polaków i Ukraińców w sytuacji bezprecedensowego kontaktu przedstawicieli obu kultur wywołanego agresją rosyjską wobec Ukrainy – wyjaśnia prof. Joanna Getka i dodaje: – Promocja kultury polskiej w Ukrainie oraz utrwalenie współpracy naukowej i dydaktycznej z uniwersytetami partnerskimi prowadzić będą do przygotowania wspólnych programów dydaktycznych i naukowych z zakresu polsko-ukraińskich kontaktów kulturowych.

 

Akademicka polszczyzna

Trzeci z wyróżnionych przez NAWA projektów został przygotowany w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Studiuj po polsku! Badaj po polsku! – język polski do celów akademickich dla studentów i młodych naukowców z ukraińskich uczelni wyższych to trzeci grant Wydziału Polonistyki realizowany we współpracy z Narodowym Uniwersytetem Przykarpackim im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie.

 

– Razem z doktorantką UW Samantą Busiło, która pracuje w Iwano-Frankiwsku na stanowisku lektora języka polskiego, zdecydowałyśmy, że tym razem celem naszego projektu będzie praktyczna nauka polszczyzny do celów akademickich. Zagadnienie to nie jest popularne wśród glottodydaktyków, a według nas bardzo potrzebne, ponieważ pozwoli uczestnikom warsztatów poczuć się pewniej w zawiłościach dyskursu akademickiego – mówi dr Beata Jędryka z Wydziału Polonistyki UW i dodaje: – Po raz trzeci ukaże się też specjalny numer „Poradnika Językowego”, który będzie finansowany ze środków NAWA.

Pełna lista projektów nagrodzonych w programie „Promocja języka polskiego” znajduje się na stronie NAWA >>