Polacy wynaleźli m.in. sztuczną kość oraz walkie-talkie. Co mają szansę odkryć młodzi naukowcy, którzy reprezentują Polskę w konkursie EUCYS?

 

European Union Contest for Young Scientists jest organizowany przez Komisję Europejską od 25 lat. Uczestniczą w nim wyróżniający się w klasie, szkole, swoim kraju i wreszcie na arenie międzynarodowej, młodzi naukowcy. Żeby dostać się do finałów, muszą najpierw przekonać do swoich projektów jury krajowe. Później ci najlepsi spotykają się na etapie międzynarodowym. Po raz pierwszy w historii konkursu, jego finał, odbywa się w Polsce, na Uniwersytecie Warszawskim.

 

84 nowatorskich pomysłów

 

Na decydującą część do Warszawy przyjechało 118 najlepszych młodych naukowców z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Są wśród nich matematycy, informatycy, ekolodzy, inżynierowie, ekonomiści, biolodzy, informatycy, chemicy, fizycy oraz reprezentanci wielu innych obszarów nauki. Niektórzy samodzielnie inni grupowo, prezentować będą swoje naukowe pomysły.

 

2m2 – tyle miejsca mają uczestnicy do zagospodarowania swojego stoiska. W Bibliotece Uniwersyteckiej stanie ich 84. W każdym inny pomysł. Zadaniem młodych badaczy jest nie tylko zaaranżowanie swoich stanowisk, ale przede wszystkim opowiedzenie jurorom i publiczności o swoich badaniach.

 

Najlepsi młodzi uczeni mają okazję zdobyć zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Zwycięzcy otrzymują też nagrody pieniężne.

 

W tym roku Polskę reprezentuje trzech finalistów:

  • Monika Leończyk ze Słupska zaprojektowała budkę dla trzmieli, która może pomóc w ochronie populacji tego owada,
  • Jerzy Szuniewicz z Poznania zajmuje się optymalizacją sprzęgania fotonów do światłowodów,
  • Andrzej Żak z Warszawy interesuje się zagrożonym wymarciem językiem wilamowskim (wymysiöeryś), którym posługuje się jedynie 50 osób na świecie.

Polska uczestniczy w konkursie od 1995 roku. Do tej pory nagrodzono ponad 30 projektów pochodzących z naszego kraju. W ogólnej klasyfikacji pod względem zdobytych nagród Polska znajduje się na trzecim miejscu, ustępując jedynie Niemcom i Wielkiej Brytanii.

Honorowy patronat nad 26. Finałami konkursu objął prezydent RP, Bronisław Komorowski. Organizatorami konkursu są: Komisja Europejska, Uniwersytet Warszawski, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem strategicznym EUCYS 2014 jest Fundacja PZU.