Erasmus – survivalowy kurs języka polskiego

Drukuj

Około 170 studentów z zagranicy rozpoczęło intensywny kurs języka polskiego. Uczestnicy zajęć przez dwa tygodnie będą uczyć się zwrotów i sformułowań, które będą mogli zastosować w konkretnych sytuacjach m.in. na uniwersytecie, w transporcie publicznym, sklepie i u lekarza.

Uczestnicy intensywnego kursu języka polskiego to studenci, którzy przyjechali na UW na semestr lub dwa w ramach programu Erasmus+. Pochodzą z różnych państw. Najwięcej osób przyjechało z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Francji i Turcji.

 

Podczas zajęć studenci nauczą się autoprezentacji, podstawowych fraz grzecznościowych i komunikacyjnych. Będą potrafili m.in. opowiedzieć o swoim planie zajęć na uczelni, dowiedzieć się, która jest godzina, zapytać o drogę oraz zamówić danie w restauracji czy barze mlecznym.

 

– To jest survivalowy kurs języka polskiego. W jego trakcie nie będzie za dużo gramatyki i skomplikowanego słownictwa, ale sformułowania, które przydadzą się w życiu codziennym – powiedziała podczas spotkania ze stypendystami Erasmus+ dr Justyna Zych z „Polonicum”, kierownik kursu.

 

Uczestnicy kursu są podzieleni na 16 grup. Większość osób dopiero zaczyna uczyć się polskiego.

 

– Pochodzę z Włoch. Na UW będę studiować stosunki międzynarodowe. Nie mówię po polsku ani słowa. To dosyć trudny język. Zdecydowałam się na kurs, ponieważ chciałabym nauczyć się użytecznych zwrotów – wyjaśnia Elena Fontana. – Ja również nie mówię po polsku. Jestem w Warszawie po raz pierwszy. Pomyślałam, że to dobry pomysł, aby znać podstawy języka używanego w kraju, w którym będzie się mieszkało przez jakiś czas. Polski to bardzo interesujący język – dodaje Anouk Kaltenbach z Niemiec, która na UW będzie studiowała psychologię.

 

– Zdecydowałem się wziąć udział w kursie, ponieważ na Węgrzech mam kilku przyjaciół z Polski i zawsze chciałem poznać ich język i kulturę. Pierwszy dzień kursu bardzo mi się podobał. Specjalnie dla nas zostały przygotowane nowe podręczniki. Po kursie zamierzam dalej uczyć się polskiego. Chciałbym móc używać go również w życiu naukowym – tłumaczy Mark Trauznitz z Węgier, student stosunków międzynarodowych na UW.

 

Intensywny kurs języka polskiego jest organizowany przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”.