#EngagEU – debata otwarta i warsztaty

Drukuj

4 marca na UW odbędzie się wydarzenie poświęcone polityce wschodniej i tożsamości europejskiej. Podczas debaty i warsztatów organizowanych przez Studium Europy Wschodniej i think thank WiseEuropa, eksperci porozmawiają z młodymi osobami na temat ich spojrzenia na przyszłość Unii. Spotkanie jest częścią projektu #EngagEU.

Rok 2019 jest szczególnie ważny dla społeczności UE ze względu na wybory do Parlamentu Europejskiego oraz planowane wyjście Wielkiej Brytanii. Jest to także rok istotnych wydarzeń i procesów politycznych za wschodnią granicą Unii, m.in. w kontekście wyborów prezydenckich i parlamentarnych na Ukrainie czy polityki zagranicznej Rosji.

 

Przemiany w Europie Środkowo – Wschodniej wpisują się w bieżącą debatę na temat definiowania tożsamości i wartości europejskich oraz różnic i podobieństw kulturowych pomiędzy państwami należącymi do UE i pozostającymi poza wspólnotą.

 

Celem wydarzenia organizowanego przez Studium Europy Wschodniej UW i think thank WiseEuropa jest zebranie spostrzeżeń i pomysłów młodych ludzi na temat perspektyw rozwoju UE w dynamicznie zmieniającym się świecie. Autorzy inicjatywy chcą zapytać studentów o to, co mogłoby wzmocnić ich identyfikację z Europą oraz jakie kwestie powinny być przedmiotem szczególnej uwagi PE w kolejnej kadencji.

 

W debacie otwartej zatytułowanej „Wybory do Parlamentu Europejskiego i rywalizacja o wpływy w Europie Środkowo – Wschodniej między Rosją a Unią” wezmą udział: dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Fundacji Batorego, dr Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego oraz eksperci ze Studium Europy Wschodniej UW: dr Paweł Kowal, dr Ludwika Włodek i Adam Balcer. Uzupełnieniem debaty będą warsztaty dotyczące szczegółowych kwestii związanych z przyszłością UE. Pomysły zebrane podczas warsztatów posłużą do przygotowania stanowiska, które zostanie przekazane nowo wybranym członkom PE.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach międzynarodowego projektu #EngagEU, realizowanego przez organizacje pozarządowe: Institut für Europäische Politik z Niemiec, WiseEuropa z Polski, Centre international de formation européenne z Francji oraz Trans European Policy Studies Association z siedzibą w Brukseli. Ideą przewodnią #EngagEU jest mobilizacja młodego pokolenia obywateli do włączenia się w proces podejmowania decyzji w UE oraz wzmacnianie ich  tożsamości europejskiej.

 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronach Studium Europy Wschodniej UW oraz WiseEuropa.

Program warsztatów (sala E w budynku Auditorium Maximum, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28):

 

  • 9.00-11.00: Adam Balcer – „Polish European Policy after European Parliamentary Elections”
  • 11.00-13.00: dr Paweł Kowal – „Ukraina przed wyborami krajowymi i europejskimi – co dalej z europejskim aspiracjami?”
  • 13.30-15.30: dr Ludwika Włodek – „Europejscy muzułmanie, a polityka i tożsamość europejska”

Na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.