Dlaczego UW? Powód nr 4: języki, sport i kultura

Drukuj

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego, zapisując się na lektoraty, wybierają spośród 41 języków obcych. Natomiast po zajęciach mogą dołączyć do organizacji sportowych i artystycznych. Grają tam w siatkówkę, surfują, śpiewają, tańczą, deklamują, organizują wycieczki górskie lub żeglarskie. Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu rekrutacyjnego o UW.

 

 

Kursy językowe

Kursy językowe mają formę tradycyjnych zajęć lub e-lektoratów. Prowadzone są zgodnie z zaleceniami Rady Europy na temat kwalifikacji językowych, a system nauczanie języków obcych na UW został nagrodzony znakiem innowacyjności przez Komisję Europejską.

 

Studenci mogą przystąpić do egzaminu, na podstawie którego wydawany jest certyfikat biegłości językowej – dokument potwierdzający opanowanie danego języka na jednym z poziomów zgodnych z wytycznymi Rady Europy. To bardzo przydatny dokument, który może służyć jako potwierdzenie znajomości języka przy aplikowaniu na studia zagranicą, ubieganiu się o zagraniczny staż czy pracę.

Na UW możesz uczyć się 41 języków obcych:

angielskiego, arabskiego, bułgarskiego, chińskiego, chorwackiego, czeskiego, esperanto, fińskiego, francuskiego, greckiego, gruzińskiego, hebrajskiego, hindi, hiszpańskiego, indonezyjskiego, japońskiego, koreańskiego, litewskiego, mongolskiego, niderlandzkiego, niemieckiego, norweskiego, ormiańskiego, perskiego, polskiego języka migowego, polskiego jako obcego, portugalskiego, rosyjskiego, rumuńskiego, serbskiego, słowackiego, suahili, szwedzkiego, tureckiego, ukraińskiego, ujgurskiego, urdu, uzbeckiego, węgierskiego, wietnamskiego, włoskiego

Od aerobiku do żeglarstwa

Sportowcy z UW od wielu lat nieprzerwanie plasują się w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski na podium, z reguły zajmując najwyższe miejsce. To najlepiej świadczy o poziomie naszych drużyn i indywidualnych zawodników.

 

Studenci mogą aktywnie uprawiać około 30 różnych dyscyplin, m.in. aerobik sportowy, jeździectwo, karate, lekką atletykę, piłkę nożną, ręczną i siatkową, wioślarstwo, wspinaczkę i żeglarstwo. Mogą uczestniczyć w zawodach jako sportowcy wyczynowi lub ćwiczyć rekreacyjnie jako amatorzy. Brać udział w wyprawach wspinaczkowych i żeglarskich.

Jeśli jesteś sportowcem wyczynowym lub amatorem, możesz dołączyć do uniwersyteckich organizacji sportowych:

⇒ Klub Uczelniany Akademicki Związek Sportowy UW – zrzesza najwięcej sportowców na uczelni. Jego członkami są sportowcy wyczynowi oraz amatorzy. W AZS UW działa kilkadziesiąt sekcji. W ubiegłym roku akademickim reprezentacja AZS UW zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski.

 

⇒ Uniwersytecki Klub Alpinistyczny łączy studentów, absolwentów oraz pracowników naukowych UW i innych warszawskich szkół. Organizuje wyjazdy wspinaczkowe, spotkania klubowe i pokazy slajdów z podróży.

 

⇒ Studencki Klub Górski jednoczy studentów lubiących wyjazdy krajoznawcze i alpinizm turystyczny. Organizuje rajdy i wydarzenia popularyzujące spędzanie czasu w górach, np. wystawy.

 

⇒ Klub Żeglarski UW promuje żeglarstwo wśród studentów i absolwentów, również z innych uczelni. Organizuje wyprawy, warsztaty robienia węzłów czy wykłady otwarte.

Na scenie

12,5 miliona widzów zgromadził jeden z występów Chóru Akademickiego UW. Był to występ szczególny – ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Chórzyści zaśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego” oraz „Imnos eis tin Eleftherian”, nagrali też hymny państw biorących udział w turnieju, które odtwarzano przed wszystkimi meczami zawodów. Śpiew to nie jedyna pasja, jaką można rozwijać na UW. Na uczelni działa też zespół tańca i teatr.

Pasjonaci śpiewu, tańca lub teatru, mogą spróbować swoich sił w uczelnianych organizacjach artystycznych:

⇒ Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego jest największym zespołem muzycznym na uczelni. Powstał w 1921 r. Jego wychowankiem był Jan Kiepura. Chór prezentuje utwory renesansowe i współczesne.

 

Chóry działają także na wydziałach: Biologii, Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Fizyki oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

 

⇒ Chór kameralny Collegium Musicum UW tworzą studenci, pracownicy i absolwenci UW. W jego repertuarze znajdują się utwory dawne i współczesne, kolędy z całego świata, utwory wokalno-instrumentalne od kantat Bacha i Haendla po współczesne msze i pieśni.

 

⇒ Zespół Pieśni i Tańca UW Warszawianka jednoczy studentów i absolwentów UW oraz innych stołecznych uczelni. W swoim repertuarze Warszawianka ma tańce narodowe, obrazki sceniczne z różnych regionów kraju, widowiska związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

 

⇒ Teatr Hybrydy UW skupia aktorów, którzy prezentują spektakle dramatyczne, widowiska poetyckie, etiudy i koncerty. Ich występy można oglądać w warszawskich instytucjach kultury i na festiwalach.