Wręczenie Diamentowych Grantów

Drukuj

15 listopada w Centrum Nauki Kopernik odbyła się uroczystość wręczenia Diamentowych Grantów. W szóstej edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało nagrodzonych 12 studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy prowadzą badania i mogą pochwalić się znacznym dorobkiem naukowym. W tym roku w konkursie nagrodzono łącznie 83 projekty studentów z całego kraju.

Studenci z całej Polski złożyli 214 wniosków. Ministerstwo wybrało 83 projekty, które otrzymają finansowanie. 12 Diamentowych Grantów zdobyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W konkursie był brany pod uwagę wysoki poziom badań i dorobek naukowy. Diamentowy Grant pozwala laureatom na skrócenie ścieżki kariery naukowej, czyli na podjęcie studiów doktoranckich bez posiadania tytułu zawodowego magistra.

 

Najwyższe z możliwych stypendiów – 220 tys. zł – otrzymało trzech studentów UW, którzy prowadzą badania w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych:

  • Mateusz Mazelanik z Wydziału Fizyki, który zajmuje się pracą „Tomografia fal spinowych”,
  • Kacper Oreszczuk z Wydziału Fizyki, który pracuje nad projektem „Stabilizacja jednofotonowych źródeł opartych na dichalkogenkach metali przejściowych eksfoliowanych na epitaksjalne struktury półprzewodnikowe”,
  • Adrian Jarzyna z Wydziału Geologii – autor projektu „Jaskinie hydratacyjne ze strefy wietrzenia anhydrytów w Dingwall w Kanadzie – dokumentacja trójwymiarowa, charakterystyka i geneza”.

Wśród przedstawicieli UW z kierunków humanistycznych i społecznych największe finansowanie otrzymali:

  • Wojciech Kordyzon z Wydziału Polonistyki – „Stulecie sporu, stulecie dialogu. Bernardino Ochino i protestancki dialog polemiczny w Polsce XVI wieku”,
  • Dominika Lewandowska z Wydziału Historycznego – „Charakter «tradycyjnej» religii rzymskiej w dobie Cesarstwa (koniec I w. p.n.e. – VI w. n.e.) – analiza zmian instytucjonalnych i terminologicznych”,
  • Jakub Gruchalski z Wydziału Historycznego – „Topografia Kwirynału w starożytności”
  • Albert Kozik z Wydziału Historycznego – „Król inżynierów. Teatr automatów Stanisława Leszczyńskiego w ogrodzie pałacu w Lunéville”,
  • Igor Adamczyk z Wydziału Prawa i Administracji – „Favor debitoris – ochrona dłużnika w Europejskiej Tradycji Prawnej”.

W konkursie wyróżniono również: Annę Dobrowolską z Wydziału Historycznego, Tomasza Zyglewicza z Wydziału Prawa i Administracji, Bartłomieja Szczygła z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Mikołaja Rogóża z Wydziału Fizyki.

 

Ministerstwo przeznaczyło w sumie 16 mln zł na granty dla młodych badaczy.

 

Więcej informacji