Czytaj z dziećmi – Czytaj z UW

Drukuj

– Myślę, że w bibliotece są 4 miliardy książek albo cztery miliony – siedmioletni Franek dobrze wie, że w BUW-ie jest dużo książek, a wśród nich literatura dziecięca. O swoich wrażeniach czytelniczych opowiedział w specjalnym odcinku #CzytajzUW. Od dziś znów czynna będzie Buwialnia, a w bibliotece na Wydziale Filozofii zaczyna funkcjonować dział dla rodziców i dzieci.

W kolejnym odcinku cyklu #CzytajzUW wziął udział Gość Specjalny. To Franek, który towarzyszył swojemu tacie, dr. Sewerynowi Dmowskiemu, podczas nagrania o książce „Moskwa-Pietuszki”. Chłopiec mówi o swoich ulubionych książkach, a także o tym, co podoba mu się w bibliotece. W odcinku #CzytajzUW o książkach z dzieciństwa opowiedzieli też pracownicy UW, bohaterzy poprzednich odcinków cyklu: Martyna Osuch i Joanna Chełstowska z BUW-u, prof. Krzysztof Turzyński z Wydziału Fizyki oraz dr Seweryn Dmowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

 

 

 

Buwialnia znów otwarta

Na pierwszym piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, tuż za Informatorium, znajduje się specjalna przestrzeń dla dzieci i ich opiekunów. To Buwialnia. Jest w niej kącik do karmienia i przewijania. Dla dzieci przygotowane jest miejsce do zabawy, a dla dorosłych do pracy. Jest tam też kolekcja książek dla maluchów. Przez ostatnie miesiące Buwialnia była nieczynna. 1 czerwca została ponownie otwarta. Działać będzie w poniedziałki i wtorki w godz. od 14 do 21, od środy do soboty w godz. od 9 do 16, a w niedzielę od 15 do 20. Każdorazowo będzie mógł z niej korzystać tylko jeden opiekun z dzieckiem lub dziećmi.

 

„Małe książki o wielkich sprawach”

Na Wydziale Filozofii powstała kolekcja książek dla dzieci. To zbiory Połączonych Bibliotek Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Kolekcja powstała przy współpracy z Oddziałem Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów BUW. Na razie znajduje się tam 39 wyselekcjonowanych pozycji dla najmłodszych, małych i większych czytelników. Ciekawą lekturę znajdą zarówno kilkulatkowie, jak i młodzież.

 

W kolekcji znajdują się m.in.: „Tata plecie – jak uczesać córkę w idealny warkocz” (Matti Airola), „Fakty i plotki o smokach” (Nikola Kucharska), „Ilustrowany inwentarz ptaków” (Virginie Alagjidi, Emanuelle Tchoukriel), „Mała książka o przemocy” (Pernilla Stalfelt), „Dlaczego dziadek zgubił pamięć” (Anna Sołtys), „Skąd się biorą dzieci?” (Katie Daynes), „Wspaniała mądrość mrówek” (Philip Bunting) czy „Gabinet anatomii” (Kate Davies).

 

Wypożyczyć można też bajki pisane przez wykładowców UW: prof. Leszka Kołakowskiego („Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca”, „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych”, „Bajki różne. Opowieści biblijne. Rozmowy z diabłem”), prof. Jacka Jadackiego („Bajki dla mądrych dzieci. Księga zwierząt”) i prof. Magdalenę Środę („Mała książka o tolerancji”).

 

Znajdą się też pozycje dla dorosłych . Od dziś można wypożyczyć dwa komiksy. Pierwszy z nich to „Harleen” Stjepana Sejicia opowiadający o Gotham City oczami Harley Quinn. Drugi, „Totalnie nie nostalgia”, to autobiograficzna opowieść Wandy Hagedorn z rysunkami Jacka Frąsia, w skrócie: śmieszno-gorzko o kobietach w PRL-u.

 

Biblioteka znajduje się na Wydziale Filozofii UW przy Krakowskim Przedmieściu 3. Może się do niej zapisać każdy.

Lektury polecane w odcinku specjalnym:
  • „Pan Kardan i przygoda z vetustasem” – dostępna po zamówieniu z Magazynu, (sygn.1332515),
  • „Czarne sombrero” (PG7161.A38 C93),
  • „Zima Muminków” (PT9875.J37 T764165),
  • „Dzieci z Bullerbyn” (PT9875.L598 A74165),
  • „Opowieści o pilocie Pirxie” (PG7158.L39 O66) – również wydania w jęz. białoruskim, węgierskim, rosyjskim i bułgarskim.