Częściowe zaćmienie Słońca

Drukuj

10 czerwca, przez niemal dwie godziny, z terenu całej Polski można było dostrzec efekty częściowego zaćmienia Słońca przez Księżyc. Ostatnio takie zjawisko obserwowane było w 2015 roku. Tym razem zainteresowani mogli je podglądać pod okiem astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Słońce to nasza gwiazda dzienna. Zwykle nie analizujemy jej jako ciała niebieskiego. Takie zjawiska jak zaćmienie uświadamiają nam, że jesteśmy częścią przestrzeni kosmicznej – mówi prof. Łukasz Wyrzykowski z Obserwatorium Astronomicznego UW (OA UW).

 

10 czerwca około południa Księżyc znalazł się w jednej linii ze Słońcem i Ziemią, w wyniku czego przysłonił światło centralnej gwiazdy naszego układu. W Polsce dało się to zauważyć w postaci częściowego zaćmienia.

 

– To jedna z nielicznych okazji, by obserwować obiekty astronomiczne z centrum Warszawy, z naszej siedziby w Alejach Ujazdowskich – tłumaczy Monika Sitek, kierująca Stacją Obserwacyjną OA UW w Ostrowiku. To tam, jak również w chilijskim Obserwatorium Las Campanas, naukowcy z UW prowadzą na co dzień obserwacje astronomiczne.

Obserwacje w Alejach Ujazdowskich 4

Częściowe zaćmienie Słońca przed siedzibą OA UW oglądało wraz z astronomami z UW kilkadziesiąt osób. Podczas wydarzenia można było porozmawiać z naukowcami. Dostępny był też model Układu Słonecznego, a także teleskop z ekranem projekcyjnym umożliwiający obserwację przebiegu zjawiska.