Będą książki. Zostańcie z nami

Drukuj

Podwójnym agentom PRL, twórczemu wychowywaniu, aktywistom miejskim i zwrotom grzecznościowym są poświęcone nowości książkowe Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego działają od 1956 r. Autorami większości publikacji są pracownicy UW. Można je kupić w formie papierowej oraz e-booków. Rocznie wydawnictwo opracowuje ponad 150 nowych tytułów książkowych i wydaje 12 czasopism, w tym pismo uczelni „Uniwersytet Warszawski”. Przedwiośnie tego roku przyniosło kilka nowości książkowych.

 

Podwójne życie agenta

„Przyjaźń, której nie było” jest pierwszą monografią dotyczącą relacji wschodnioniemieckich i PRL-owskich resortów bezpieczeństwa. Tytus Jaskułowski skupia się w niej na okresie obowiązywania jedynej całościowej międzyministerialnej umowy o współpracy tych resortów.

 

Praca została przygotowana z wykorzystaniem rozmów z tajnymi współpracownikami oraz kadrowymi oficerami MSW. Autor podważa dotychczasowe tezy o dużych możliwościach operacyjnych Stasi w PRL. Z książki możemy się dowiedzieć o nieznanych dotąd szerszej publiczności działaniach MSW wobec NRD oraz o tym, jak wyglądała praca podwójnych agentów.

 

Tytus Jaskułowski, „Przyjaźń, której nie było. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD wobec MSW 1974-1990”, WUW, Warszawa 2014

 

Miłość i dobro w wychowaniu

Fenomen wychowania inspirowany myślą Hansa-Georga Gadamera i Hannah Arendt opisuje Dominika Stadnicka-Strzembosz. Autorka łączy wychowanie z całym ludzkim życiem. Pyta o udział człowieka w dobru, o możliwości jego poznania i posiadania. Ale dóbr ostatecznych nie sposób przecież ani poznać, ani posiąść. Stałe dążenie i brak są wpisane w koncepcję wychowania jako miłości. Jednak to dążenie może mieć sens. Przeczytamy o nim w książce „Wychowanie jako miłość”.

 

Dominika Stadnicka-Strzembosz, „Wychowanie jako miłość”, WUW, Warszawa 2014

 

Skłotersi, burmistrzowie i rowerzyści, czyli kto tworzy miasto

Nie tylko punkt widzenia kulturoznawców i socjologów, ale i urbanistów, społeczników oraz urzędników na miejskość został przedstawiony w książce „Miasto na żądanie”. Doktoranci z Instytutu Kultury Polskiej UW zderzają swoje teorie z praktyką aktywistów, działaniami instytucji tworzących miejską politykę i codziennym doświadczeniem mieszkańców.

 

Z publikacji dowiemy się, kto w Berlinie podpala samochody, jaki jest stosunek Amerykanów do skłotersów, jak przejawia się aktywizm miejski w Lublinie, kiedy Łódź znalazła się na telewizyjnych mapach pogody, kto zasługuje na miano czeskiego Banksy’ego (a może Borata?), dlaczego w Poznaniu nie powstał Minaret, o łamaniu praw lokatorów w Warszawie i paradoksie Veturilo w stolicy Polski – świetnie, że jest, ale dokąd nim jeździć, skoro wciąż jest mało ścieżek rowerowych, pytają autorzy.

 

„Miasto na żądanie – aktywizm, polityki miejskie, doświadczenia”, red. Łukasz Bukowiecki, Martyna Obarska, Xawery Stańczyk, WUW, Warszawa 2014

 

Na razie, pozdrów Kazię i narazicho Zdzicho

W „Słowniku językowego savoir-vivre`u” Małgorzata Marcjanik gromadzi zwroty grzecznościowe przełomu XX i XXI wieku oraz klasyfikuje je według pełnionych przez nie funkcji grzecznościowych, takich jak powitania, życzenia, pozdrowienia, pożegnania oraz reakcje na nie. To pierwsza taka publikacja w Polsce.

 

Z tego słownika dowiemy się, jakiego sformułowania użyć, gdy chcemy komuś podziękować. Możemy to zrobić, mówiąc: dzięx, thx ju, fenksy, gracias, bardzo pan łaskaw, pozdro600, dzieny, dziękówa, to fajnie, podziękował, klawo, duża buźka, Bóg zapłać, jesteś cudowna i używając wiele innych słów.

 

Małgorzata Marcjanik, „Słownik językowego savoir-vivre`u”, WUW, Warszawa 2014

 

Więcej książek na www.wuw.uw.edu.pl.