Badania ICM UW w związku z COVID-19

Drukuj

Badania nad globalnym rozprzestrzenianiem się koronawirusów, interaktywna mapa COVID-19 czy zmiana formatu międzynarodowej konferencji „Supercomputing Frontiers Europe” na wydarzenie online to wybrane z działań, jakie Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW podjęło w czasie pandemii. Wpisują się one w kluczowe obszary programu „Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego podjęła w ostatnim czasie wiele działań służących bezpośredniej walce z zagrożeniem wywołanym przez COVID-19, wspierając w tych nadzwyczajnych okolicznościach zwłaszcza medyków oraz zgłaszając projekty naukowe dotyczące badań nad koronawirusem.

 

Wśród tego typu aktywności wymienić można m.in. realizowaną przez wolontariuszy z Wydziału Fizyki akcję „Materiały dla Medyków”, dofinansowanie przez Narodowe Centrum Nauki czterech projektów zgłoszonych przez naukowców z UW w ramach konkursu Szybka Ścieżka na badania nad COVID-19, analizy stanu bezrobocia czy objawów depresji i lęku w czasie pandemii koronawirusa, modele dotyczące COVID-19, jak również uruchomienie programu minigrantów finansowanych z „Inicjatywy doskonałości” na projekty naukowe w ramach flagshipu 2 „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków” (sojusz 4 EU+) oraz te, które uwzględniają kwestie związane z COVID-19.

 

Badania w tym zakresie prowadzone są też przez specjalistów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Praca w zespołach eksperckich resortów nauki i zdrowia, badania nad globalnym rozprzestrzenianiem się koronawirusów, zmiana formatu międzynarodowej konferencji Supercomputing Frontiers Europe na wydarzenie online z udziałem ponad 1000 osób z 67 krajów całego świata, a także kontynuacja SCFE20 w formie cyklicznych seminariów to działania wpisujące się w kluczowe obszary programu „Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Aktywność ICM UW w badaniach nad COVID-19 oraz w budowaniu społeczności Data Science w czasie pandemii:
  • Model Epidemiologiczny ICM dla Polski
  • Badania nad rozprzestrzenianiem się koronawirusów na świecie
  • Interaktywna Mapa COVID-19 zintegrowana ze wskaźnikami Banku Światowego
  • Supercomputing Frontiers Europe 2020 z udziałem ponad 1000 osób z 67 krajów świata
  • 10 Wirtualnych Seminariów ICM z Nauk Obliczeniowych i Informatyki
  • Globalny zasięg medialny ICM UW w badaniach nad zagrożeniem epidemicznym

 

Więcej informacji >>