Algorytmy na europejskich stronach

Drukuj

Prof. Piotr Sankowski na swoje badania dostał dwa granty ERC. Można o nich przeczytać na stronach internetowych Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

„PAAL – Practical Approximation Algorithms Library” to przedsięwzięcie dotyczące algorytmów aproksymacyjnych. Przez pięć lat prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki opracowywał bibliotekę z algorytmami. Zaprojektował programy, które proponują rozwiązania problemów matematycznych. Teraz, dzięki grantowi ERC na komercjalizację rezultatów badania, z bazy przygotowanej przez zespół profesora będą mogły korzystać osoby pracujące np. w działach produkcji, sprzedaży i dystrybucji.

 

Jak mówi profesor Sankowski, bibliotekę łatwo jest zainstalować i ją używać. Jej podstawą są szablony, które można dostosować do różnych problemów. Przykładowo, jeśli sprzedawca będzie chciał dostarczyć produkt do kilku miast, biblioteka pomoże mu wskazać rozwiązanie, jaką drogą powinien pojechać, aby dostarczyć towar w jak najkrótszym czasie i jak najtaniej.

 

W 2010 roku ERC przyznała prof. Sankowskiemu 1 mln euro. W 2015 roku jako jedyny Polak profesor otrzymał grant Proof of Concept ERC na komercjalizację wyników badań.

Przeczytaj artykuły KE i ERC o badaniach prof. Piotra Sankowskiego

erc.europa.eu

ec.europa.eu