8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie

Drukuj

Obecnej sytuacji Niemiec nie można zrozumieć bez poznania historii tego kraju. O XX-wiecznych losach zachodniego sąsiada Polski opowie prof. Włodzimierz Borodziej.

– Polacy na przestrzeni XX wieku musieli trzykrotnie odnaleźć się na nowo: w roku 1918, 1945 i 1989 – wyjaśnia historyk z Uniwersytetu Warszawskiego i dodaje, że Niemcy w ciągu 120 lat musieli zrobić to pięciokrotnie: w roku 1871, kiedy powstała Rzesza Niemiecka; w roku 1918, kiedy obalili monarchię i utworzyli republikę; w roku 1933, kiedy dobrowolnie poddali się władzy narodowych socjalistów; w roku 1949, kiedy powstały dwa wrogie wobec siebie państwa niemieckie i w roku 1990, kiedy doszło do ich zjednoczenia.

 

Analizując obecną sytuację Niemiec i toczące się w tym kraju dyskusje na temat uchodźców, prof. Włodzimierz Borodziej przypuszcza, że w 2015 roku Niemcy po raz kolejny w swoich dziejach muszą się odnaleźć. Jednak proces ten trudno zrozumieć bez znajomości historii.

 

Wykład „Sąsiad stary czy nowy? Niemcy 2015” odbędzie się we wtorek 15 grudnia o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie”.

 

Prof. Włodzimierz Borodziej pracuje w Instytucie Historycznym UW. Bada historię najnowszą, szczególnie interesują go dzieje relacji polsko-niemieckich.