30. Debata Tischnerowska: Aktualność myśli Marcina Króla

Drukuj

19 maja odbędzie się 30. Debata Tischnerowska poświęcona aktualności myśli prof. Marcina Króla, który przez wiele lat prowadził ten cykl wydarzeń.

Prof. Marcin Król był historykiem idei, filozofem i publicystą, jednym z najbardziej wpływowych polskich intelektualistów ostatnich dekad. Zmarł w 2020 roku, pozostawiając zapisy swych przemyśleń – liczne książki i artykuły. Prace profesora dotyczyły wielu podstawowych kwestii m.in. idei politycznych kształtujących świat, w którym żyjemy: od dziedzictwa myśli romantycznej, przez wybory konserwatystów XIX i XX wieku, po przyczyny współczesnego kryzysu demokracji liberalnej. Autor nie wahał się stawiać trudnych pytań ani wytykać błędów – także sobie i swym przyjaciołom. Jego teksty są nie tylko źródłem wiedzy, ale i szkołą myślenia. Wzbudzają dyskusje i skłaniają do zastanowienia nad sprawami, które wielu innym osobom zdają się oczywiste.

 

W debacie wezmą udział: dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. Timothy Garton Ash i prof. Aleksander Smolar. Dyskusję poprowadzi prof. Dariusz Stola.

 

Wydarzenie jest organizowane przez wiedeński Instytut Nauk o Człowieku IWM i Uniwersytet Warszawski.

 

Debata odbędzie się 19 maja o godz. 18.00 na platformie Zoom. Link do rejestracji >>

 

Szczegółowe informacje o debacie >>

Informacje o uczestnikach debaty:
  • Agata Bielik-Robson, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz jako profesor Jewish Studies na Wydziale Teologii i Religioznawstwa w University of Nottingham. Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury, filozofią religii oraz myślą postsekularną, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa żydowskiego. Opublikowała m.in. „Na drugim brzegu nihilizmu: filozofia współczesna w poszukiwaniu podmiotu” (1997), „Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości” (2000), „Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności” (2008).

 

  • Timothy Garton Ash jest profesorem studiów europejskich na Uniwersytecie Oxfordzkim i senior fellow w Instytucie Hoovera w Kalifornii. Od ponad 40 lat bada i pisze o historii polityce Europy Środkowej. Spośród jego książek po polsku ukazały się m.in.: „Polska rewolucja: Solidarność; Wiosna obywateli: Rewolucja 1989 widziana w Warszawie, Budapeszcie, Berlinie i Pradze”; „W imieniu Europy: Niemcy i podzielony kontynent”; „Teczka. Historia osobista”. Twitter: @fromTGA.

 

  • Aleksander Smolar jest politologiem i publicystą, wieloletnim pracownikiem francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique i prezesem Fundacji Batorego, współzałożycielem Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (European Council on Foreign Relations).

 

  • Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i członkiem Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku IWM.