Wykłady z matematyki

Drukuj

„Po co nam matematyka” to nowy cykl wykładów. O tym, że historia matematyki może być tak samo burzliwa jak dzieje Polski i Europy, 29 października opowie dr hab. Marek Kordos.

Uniwersytet Warszawski rozpoczął obchody 200-lecia istnienia uczelni. Z tej okazji na różnych wydziałach odbywają się zajęcia przygotowane dla wszystkich zainteresowanych nauką. Jednym z pomysłów jest cykl „Po co nam matematyka”.

 

Pracownicy Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki w przystępny sposób opowiedzą o tym, czym zajmują się w swoich badaniach naukowych, przedstawią także historyczne aspekty związane z matematyką i jej zastosowaniami. Chcą przekonać, że matematykę można z powodzeniem stosować też jako narzędzie wspomagające badania w innych dziedzinach nauki, np. fizyce czy biologii molekularnej.

 

Najbliższe wykłady

29 października dr hab. Marek Kordos: „Matematyka i Wolność, czyli od Szkoły Rycerskiej do Polskiej Szkoły Matematycznej” – będzie to opowiadanie o przeplataniu się burzliwych dziejów Polski i Europy z niemniej burzliwym rozwojem matematyki w XIX wieku.

 

10 grudnia dr hab. Urszula Foryś: „Najsłynniejszy ciąg i najsłynniejsza liczba – czy gdzieś ich nie ma?” – opowiadanie o ciągu Fibonacciego, złotej proporcji, złotej liczbie i o tym, jak ludzie na przestrzeni wieków szukali piękna i harmonii.

 

14 stycznia prof. Anna Gambin: „Dlaczego matematyka i informatyka są potrzebne biologii molekularnej?” – Pokażemy dlaczego nowe biotechnologie, które umożliwiły rozwój biologii i medycyny molekularnej, potrzebują narzędzi matematycznych i algorytmicznych. Sprawdzimy, jak informatyk przeszukuje genomy w poszukiwaniu ruchomych elementów i niebezpiecznych dla zdrowia rearanżacji oraz jak matematycznie modelować przekazywanie sygnałów w żywych komórkach i jak bardzo dokładnie waży się molekuły przy pomocy spektrometru masowego.