Uniwersytet Warszawski
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE POCZTA WYCIECZKA MAPA SPIS PRACOWNIKÓW MAPA SERWISU ENGLISH
Loading
O UNIWERSYTECIE STUDIA BADANIA I ROZWÓJ SUKCESY WYDARZENIA JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA EGZAMINY CERTYFIKACYJNE
DLA KANDYDATÓW DLA STUDENTÓW DLA ABSOLWENTÓW DLA PRACOWNIKÓW
AKADEMICKA SŁUŻBA ZDROWIA
KONFERENCJE OGŁOSZENIA PRACA NA UW DLA MEDIÓW

NOWOCZESNY UNIWERSYTET DOKTORATY DLA MAZOWSZA
UNIWERSYTET OTWARTY BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA KULTURA NA UNIWERSYTECIE MEDIA UNIWERSYTECKIE
WYDAWNICTWA UW KSIĘGARNIA LIBER INTERNET



[Drukuj]

Program „Doktoraty dla Mazowsza II” mostem między nauką a biznesem

6 lutego 2013 r. odbyła się konferencja podsumowująca pierwszą część projektu „Doktoraty dla Mazowsza II”. Podczas spotkania laureaci programu stypendialno-szkoleniowego opowiedzieli o innowacyjnych badaniach, które prowadzą w ramach swoich doktoratów. Podkreślili również możliwości zastosowania ich wyników w praktyce.

W gronie 25 beneficjantów programu znaleźli się doktoranci prowadzący badania w takich dziedzinach nauki, jak: filozofia, ekonomia, socjologia, psychologia, lingwistyka stosowana, prawo i administracja, matematyka, mechanika, informatyka, geologia, biologia oraz chemia. Młodym naukowcom przyznano stypendia w wysokości do 3 tys. zł miesięcznie. Każdy z nich uczestniczył też w kursie internetowym z komercjalizacji wiedzy.

Konferencja była podsumowaniem działań laureatów programu, a poprowadził ją kierownik projektu, dr hab. Andrzej Witowski, który pogratulował laureatom i poprosił o zabranie głosu rektora UW, profesora Marcina Pałysa.

- Uczelniom zarzuca się, że są wieżami z kości słoniowej, że nie troszczą się o zastosowanie badań w praktyce, że są za mało otwarte na otoczenie, że nie współpracują z przedsiębiorstwami. Obecność laureatów programu „Doktoraty dla Mazowsza” świadczy o tym, że rzeczywistość jest inna - tymi słowami rozpoczął spotkanie profesor Marcin Pałys.

Elżbieta Szymanik, dyrektor ds. PO KL Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych podkreśliła, że to zaszczyt uczestniczyć w przedsięwzięciu, które może przyczynić się do rozwoju naszego regionu. Katarzyna Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej mówiła o konieczności współpracy środowiska nauki i środowiska biznesu: - tylko odpowiednie współdziałanie tych dwóch sfer działalności społecznej może sprawić, że gospodarka będzie efektywna.

Dr Tomasz Krawczyk, zastępca dyrektora Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW dodał, że „Doktoraty dla Mazowsza” to nie tylko stypendia, ale też szkolenia, które pomagają początkującym naukowcom wdrażać rezultaty ich prac doktorskich do biznesu, a także znaleźć pracę.

Badania prowadzone przez laureatów programu są bardzo różnorodne, ale łączy je jedno - mają szansę znaleźć zastosowanie w praktyce i tym samym przyczynić się do rozwoju gospodarki naszego regionu.

Konrad Burdyka z Wydziału Filozofii i Socjologii UW sprawdza w swojej pracy, czy wiejskie kluby piłkarskie mogą być motorem rozwoju społeczności lokalnych. Tomasz Gajderowicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW opisuje preferencje pracowników względem różnych charakterystyk pracy. Naukowiec analizuje wpływ warunków pracy na decyzję o jej podjęciu, utrzymaniu i osiągnięciu w niej określonej efektywności. Badania Urszuli Koss z Wydziału Chemii UW mogą przyczynić się do szerokiego zastosowania wodoru jako źródła bezpiecznej i przyjaznej dla środowiska energii.

Doktorantka Wydziału Prawa i Administracji UW, Magdalena Tomaszewska, przeanalizowała kwestie prawne związane z wykorzystaniem w Polsce biometrii, czyli nauki mającej zastosowanie w procesie automatycznej identyfikacji osób lub weryfikacji ich tożsamości. W Polsce wykorzystuje się już zabezpieczenia biometryczne np. w paszportach czy w bankomatach biometrycznym, jednak, pomimo ich niewątpliwych zalet, technologia biometryczna wzbudza kontrowersje natury etycznej i prawnej. Analiza obecnej sytuacji, jaką przeprowadza w swojej pracy doktorantka, umożliwi wysunięcie propozycji stworzenia dla biometrii ram prawnych, pozwalających na zachowanie równowagi pomiędzy podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa a ochroną prawa jednostki do prywatności.

Paweł Gora, reprezentant Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, zajął się w swojej pracy modelowaniem i optymalizacją złożonych procesów, a konkretnie ruchem pojazdów w mieście. Jego badania mogą posłużyć do prognozowania korków i takiego sterowania sygnalizacją, aby ich uniknąć.

Najlepszym podsumowaniem konferencji jest cytat przytoczony przez rektora Marcina Pałysa. - Alexis de Tocqueville pisał o zajmujących się nauką, że jest rzeczą nieprawdopodobną, by w tak wielkim zastępie ludzi nie ujawnił się od czasu do czasu jakiś geniusz. Bardzo w tej sprawie na państwa liczymy - zwrócił się do zgromadzonych laureatów szef naszej uczelni.

***

Na Uniwersytecie Warszawskim trwa nabór do trzeciej edycji programu. O stypendia mogą ubiegać się uczestnicy 2. i 3. roku studiów doktoranckich, którzy mają otwarty przewód doktorski. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego 2013 r.

Więcej informacji na temat konkursu oraz nagrodzonych doktorantów. http://www.come.uw.edu.pl/stypendia/aktualnosci.html

Informacje o wszystkich laureatach konkursu i ich pracach badawczych. http://www.come.uw.edu.pl/stypendia/laureaci.html

Program „Doktoraty dla Mazowsza II” prowadzony jest przez Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW. Wsparcie finansowe zapewnia Unia Europejska z Europejskiego Funduszu Społecznego.

© Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa, tel. (centrala) +48 22 552 00 00, NIP 525-001-12-66
Wszelkie prawa zastrzeżone. REDAKCJA STRONY
Obsługa ciasteczek w serwisach UW