Naukowiec badający autentyczność rękopisu trzeciego koncertu Fryderyka Chopina został porwany. Zagadkę, jak wyglądał napad, spróbuje rozwiązać 5 października światowej sławy kryminalistyk prof. Henry C. Lee. Każdy może mu pomóc. Sprawa jest fikcyjna, ale metody śledcze zaprezentowane w czasie kryminalistycznego show będą prawdziwe.

W nowym roku akademickim na UW zacznie działać kilka nowych kierunków studiów. Jednym z nich jest kryminalistyka i nauki sądowe II stopnia. Kierunek organizują Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Studia będą interdyscyplinarne, współprowadzone w ramach Centrum Nauk Sadowych UW przez 5 wydziałów oraz przez Zakład Medycyny Sądowej WUM (zajęcia z medycyny sądowej).

4 października, w inauguracji roku akademickiego na Wydziale Prawa i Administracji, wezmą udział: prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM, oraz prof. Marcin Pałys, rektor UW. Gościem honorowym będzie kryminalistyk prof. Henry Lee z University of New Haven w Stanach Zjednoczonych, który wygłosi wykład inauguracyjny „Famous Cases Reviled”. Profesor był ekspertem w wielu sprawach kryminalnych, np. w śledztwie po zamachu na World Trade Center czy we wznowionym postępowaniu dotyczącym zamachu na prezydenta Johna Kennedy’ego.

Inauguracja odbędzie się 4 października w Centrum Nowych Technologii UW przy ul. Stefana Banacha 2 C.

Dzień później, na Wieczorze Sensacji, prof. Lee poprowadzi z publicznością śledztwo dotyczące nieznanych rękopisów Fryderyka Chopina. Przedstawi fikcyjną sprawę kryminalną i sposób jej rozwiązania. Publiczność dowie się, jak doszło do napadu i porwania naukowca – zobaczy zebrane dowody i dokumentację z miejsca przestępstwa wykonaną najnowszą techniką skanowania 3D.

Spotkanie dla szerokiej publiczności organizują Centrum Nauk Sądowych UW, Katedra Kryminalistyki UW, Uniwersytet Otwarty UW oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Kryminalistyczne show odbędzie się 5 października o godz. 18 w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.