W ostatnim czasie w prasie zagranicznej ukazały się materiały o Warszawie, która została zaprezentowana jako dobre miejsce do prowadzenia badań i rozwoju.

Prestiżowe czasopismo naukowe „Nature” opublikowało artykuł zatytułowany „Poland: Into the light”. Tekst prezentuje Polskę jako kraj, który zaczyna być konkurencyjny w dziedzinie badań i rozwoju, a Warszawa została scharakteryzowana jako główny ośrodek badawczy, który również staje się konkurencyjny  globalnie. Tekst „Poland: Into the light”.

 

Miasto dla studentów

Warszawa została sklasyfikowana w rankingu QS Best Student Cities. Zajęła w nim 52. miejsce. W zestawieniu oceniono sto miast z całego świata. Brano w nim pod uwagę m.in. miejsca rankingowe uczelni, dostępność dla studentów i aktywność pracodawców. Dzięki niskim kosztom utrzymania i czesnego Warszawa wypadła szczególnie dobrze z kategorii „affordability”. Więcej o rankingu QS Best Student Cities 2017.

 

Rynek pracy z potencjałem

Portal fDi Intelligence, będący częścią brytyjskiego dziennika „Financial Times”, zaprezentował ranking polskich miast. Warszawa po raz kolejny zajęła w nim pierwsze miejsce. Drugi był Kraków, a trzeci – Wrocław. Autorzy zestawienia potencjał stolicy widzą przede wszystkim w rozwijającym się rynku pracy. W artykule wymieniono Uniwersytet Warszawski, który – jak przypominano w tekście – w 2016 roku zajął 6. miejsce w rankingu QS Emerging Europe and Central Asia.

 

Zestawienie fDi Intelligence zostało oparte na porównaniu danych dotyczących m.in. potencjału ekonomicznego, przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu, kapitału ludzkiego i stylu życia mieszkańców. Tekst „Polish Cities of the Future 2017/18”. Nagrody zostały wręczone 14 marca podczas targów MIPIM 2017 w Cannes.

 

Warszawa jest również jednym z miast wymienionym w artykule „The 19 most sociable and friendly cities in the world”, który ukazał się na portalu „Business Insider”. W tym zestawieniu stolica Polski zajęła 15. miejsce. Klasyfikacja powstała na podstawie analizy zachowań społecznych i postaw ponad 12 tys. mieszkańców z 39 największych miast w 28 krajach. Tekst „Business Insider”.