Naukowcy tego wydziału uczestniczą w największej liczbie projektów finansowanych z UE. To również dzięki ich staraniom intensywnie rozwijają się badania interdyscyplinarne z zakresu matematyki finansowej oraz biologii obliczeniowej. Przyznano mu najwyższą ocenę „A+” w kategoryzacji jednostek opracowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci WMiM mogą pochwalić się dwukrotnym zwycięstwem w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (Beverly Hills 2003 oraz Tokio 2007). W tym konkursie, jako gospodarze w 2012 roku, zajęli drugą lokatę. Z powodzeniem biorą też udział w innych programistycznych zawodach. Wygrywali już Google Jame Code, konkurs TopCoder, zdobywali nagrody pierwszego stopnia w International Mathematics Competition for University Students, pierwsze miejsca w Zawodach Matematycznych im. Vojtecha Jarnika w Ostrawie oraz wysokie lokaty w Facebook Hacker Cup.