W Polskim Radiu rozpoczął się cykl audycji o historii Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze odcinki za nami, kolejny we wrześniu.

 

Uniwersytet Warszawski przygotowuje się do obchodów 200-lecia istnienia. Żeby przybliżyć wszystkim historię największej polskiej uczelni, w lipcu, podpisano umowy o współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską. Efekty są już widoczne, a raczej słyszalne.

 

Czy Warszawski mógł być Łódzki?

 

Od lipca, raz w miesiącu, na antenie Programu I Polskiego Radia, w paśmie „Naukowy zawrót głowy”, Dorota Truszczak rozmawiać będzie z dr. Robertem Gawkowskim. Podczas pierwszego spotkania przez blisko 20 minut słuchacze mieli okazję poznać dzieje UW.

 

– Jest listopad 1816 roku. Aleksander I, ówczesny król Polski z nadania rosyjskiego, przychylił się do inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego i Stanisława Staszica i powołał Królewski Uniwersytet Warszawski – rozpoczęła audycję Dorota Truszczak.

 

– Odległość między profesorem a studentem była wtedy ogromna, dużo większa niż dzisiaj, co widać było choćby w umundurowaniu. Mimo że nie była to szkoła rycerska. Profesorowie musieli nosić szpady paradne do mundurów. Ten uroczysty strój był powodem kłopotów w 1831 roku. W budynkach, które zamieszkiwali profesorowie, armia carska zrobiła rewizję. Gdy u jednego wykładowcy znaleziono szpadę, zrobiło się niemałe zamieszanie. Ileż było tłumaczenia, że to tylko szpada paradna, że nie można nią nikomu zrobić krzywdy, a sam profesor ma już prawie 70 lat. Na szczęście obeszło się bez większych konsekwencji – opowiadał dr Gawkowski.

 

W dalszej części programu było o studentach, którzy pod płaszczem przenosili tajne ulotki oraz Tytusie Chałubińskim, który mimo znajomości języka, nie przystąpił do profesorskiego egzaminu z rosyjskiego i w ramach protestu zrezygnował z pracy na uczelni. Dr Gawkowski opowiedział też o tym, że w czasie I wojny światowej w pewnym momencie istniały dwa Uniwersytety Warszawskie, a zaraz po II wojnie światowej padł pomysł przeniesienia uczelni do Łodzi.

 

Posłuchaj audycji

 

Historia z indeksem w tle

 

Ostatnie spotkanie z historią Uniwersytetu odbyło się 13 sierpnia. Temat adekwatny do czasu – urlopowy. Tym razem dr Gawkowski opowiedział o studenckich i profesorskich wakacjach. –  W audycji wykorzystaliśmy nagranie archiwalne prof. Henryka Samsonowicza, który opowiadał o wyprawach studenckich i naukowych swojego ojca prof. geologii, Jana Samsonowicza – mówi prowadząca.