W tym roku przypada setna rocznica śmierci Józefa Brudzińskiego – 15. rektora Uniwersytetu Warszawskiego, lekarza, który przywracał na uczelni polskość. Z okazji rocznicy odbyła się konferencja. 12 grudnia odbędzie się premiera książki biograficznej. Do 18 grudnia trwa wystawa, której tłem są starania Polski o odzyskanie niepodległości. 20 grudnia zaplanowano wykład otwarty.
Książka

12 grudnia swoją premierę będzie miała biografia autorstwa Tadeusza P. Rutkowskiego „Józef Polikarp Brudziński (1874-1917). Budował w dniach zamętu i zwątpienia…” wydanej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. W książce znalazły się opisy studiów z pediatrii w Dorpacie i Moskwie oraz organizacji szpitala Anny Marii w Łodzi oraz szpitala im. Karola i Marii w Warszawie. Brudziński prowadził badania głównie z patologii przewodu pokarmowego u dzieci oraz neurologii dziecięcej. Światową sławę zyskał dzięki pracom nad zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (tzw. objaw Brudzińskiego). Pełnił też funkcję przewodniczącego Rady miasta Warszawy.

 

Więcej o książce

 

Wystawa

Do 18 grudnia można oglądać wystawę „Rektor Józef Brudziński i ruch niepodległościowy na Uniwersytecie Warszawskim” w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Spotkania

Rocznica śmierci Brudzińskiego przypada 18 grudnia. 17 i 18 grudnia zaplanowano uroczystości na UW oraz na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

 

20 grudnia w godz. 16.30-17.30 odbędzie się kolejny wykład otwarty z cyklu „Historia i powstanie Uniwersytetu” w Muzeum UW w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Tym razem Adam Tyszkiewicz przedstawi sylwetkę na prelekcji zatytułowanej „Rektor Józef Brudziński – Uniwersytet od nowa”.

 

Więcej o wykładzie otwartym

 

Konferencja

O jego działalności lekarskiej, naukowej, politycznej, samorządowej, społecznikowskiej oraz stolicy w jego czasach mówili uczestnicy konferencji „Rektor Józef Brudziński i ruch niepodległościowy na Uniwersytecie Warszawskim”. Odczytana została też mowa Józefa Polikarpa Brudzińskiego, którą ten wygłosił w Ogrodzie Botanicznym 3 maja 1916 r. w 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konferencja odbyła się 15 listopada w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32.

 

Program sesji