Sto lat po polsku

Drukuj

Od stu lat studenci UW słuchają wykładów prowadzonych w języku polskim. Przez prawie pół wieku przed 1915 roku nie było to możliwe.

15 listopada minie dokładnie sto lat od wznowienia na Uniwersytecie Warszawskim nauczania w języku polskim. Od 1869 roku jako konsekwencja wzmożonej rusyfikacji po upadku powstania styczniowego działał Carski Uniwersytet Warszawski, na którym zajęcia prowadzono po rosyjsku. Sytuacja zmieniła się dopiero w czasie I wojny światowej, kiedy Rosjanie wycofali się z Warszawy, a do miasta wkroczyli Niemcy.

 

W sierpniu 1915 roku nowy okupant zgodził się na reaktywację polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Przywrócono mu dawne godło, a uczelnia zyskała większą samodzielność, w tym także możliwość prowadzenia zajęć w języku polskim.

 

Dwadzieścia międzywojennych lat UW

Wydarzenia minionej epoki prezentuje wystawa „Przez oświatę do wolności. Odrodzenie Uniwersytetu Warszawskiego”, którą do 1 grudnia można oglądać w dawniej Bibliotece Uniwersyteckiej. To podróż w czasie przez dzieje UW w latach 1915-1939. Oprócz wydarzeń z życia uczelni zwiedzający mogą również zapoznać się z osiągnięciami naukowymi Uniwersytetu w okresie międzywojennym: odkryciami prof. Tadeusza Zielińskiego – badacza antycznej Grecji i Rzymu – oraz prof. Kazimierza Michałowskiego – archeologa, który zapoczątkował pierwsze wykopaliska w Egipcie czy też z badaniami prof. Wacława Sierpińskiego, twórcy podstaw polskiej matematyki.