„(U)sługi domowe” to książka, w której już sam tytuł pokazuje różne, nawet skrajne, możliwości realizowania prac domowych. Dr Anna Kordasiewicz prezentuje wnikliwy obraz relacji między pracodawcami a osobami wykonującymi płatną pracę domową. 18 października na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się spotkanie z autorką monografii.

Dr Anna Kordasiewicz jest socjolożką, pracuje w Ośrodku Badań nad Migracjami UW. Stosunki między osobami wykonującymi płatne prace domowe i ich pracodawcami zainteresowały ją podczas pobytu na stypendium w Neapolu, gdzie przyglądała się sytuacji Polek pracujących we włoskich domach.

Aby zbadać sytuację pracowników domowych w Polsce, przeprowadziła wywiady z 37 pracodawcami i 21 pracownicami. Wnioski z rozmów były zaskakujące. Z badań dr Kordasiewicz wynika między innymi, że wbrew powszechnej opinii w polskich domach płatną pracę wykonują przede wszystkim Polki, a nie Ukrainki. – Wydawało mi się również, że PRL ze względu na obowiązujące relacje społeczne był czasem posuchy w zatrudnianiu pracownic domowych. Szybko okazało się, że w domach osób, z którymi robiłam wywiady, zatrudniano je już od wczesnych lat powojennych – mówi dr Kordasiewicz.

18 października o godz. 15.15 w Instytucie Kultury Polskiej UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) w sali 5 odbędzie się spotkanie z autorką książki. W rozmowie wezmą również udział prof. Andrzej Piotrowski, dr Dobrochna Kałwa, dr Przemysław Sadura i dr hab. Adam Leszczyński (moderator dyskusji).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W najnowszym numerze pisma uczelni można przeczytać rozmowę z dr Anną Kordasiewicz o książce i jej badaniach. Artykuł „Kto posprząta ten bałagan?” znajduje się na s. 14-15.