Psychologia szympansów i kapucynek

Drukuj

Justyna Szymańska, doktorantka z Wydziału Psychologii UW, otrzymała nagrodę w konkursie na artykuł popularnonaukowy „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” organizowanym przez redakcję miesięcznika „Forum Akademickie”.

 

Jest pierwszą w Polsce osobą, która pisze doktorat z psychologii zachowań szympansów. Jako stypendystka rządu Indonezji przez rok prowadziła badania behawioralne nad orangutanami. Teraz współpracuje z warszawskim ogrodem zoologicznym, gdzie obserwuje zachowania kapucynek i koczkodanów. – Małpy bardzo chętnie uczestniczą w naszych badaniach, bo jest to dla nich coś innego niż codzienna rutyna. Podoba im się, że są nagradzane za poprawnie wykonane zadania – opowiada Justyna Szymańska i dodaje: – Podczas badań w Indonezji byłam pewnego rodzaju „orangutanią mamą” pomagającą młodym małpkom bez matek. W końcu mamy z tym gatunkiem aż 97% wspólnego DNA. W przyszłości chciałabym pomagać tym zwierzętom na Sumatrze lub Borneo.

 

Do dziesiątej edycji konkursu zgłoszono 137 prac. W tym roku jury przyznało młodym naukowcom trzy nagrody główne oraz cztery wyróżnienia. Wśród zwycięzców drugą nagrodę otrzymała Justyna Szymańska z Wydziału Psychologii. Praca „Study nature, not books – czyli o badaniach innych umysłów” poświęcona jest zagadnieniom etologii – dziedzinie zoologii zajmującej się badaniem zachowania zwierząt. W rozprawie konkursowej autorka analizuje zachowania dzikich zwierząt żyjących na wolności oraz tych, które przebywają w warszawskim zoo. Jej obserwacje dotyczą orientacji słuchowej szympansów.

 

Konkurs przeznaczony jest dla pracowników naukowych uczelni i instytucji badawczych oraz doktorantów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Prace mają mieć charakter popularyzatorski i w przystępny sposób opisywać własne badania młodych naukowców lub te, w których uczestniczyli. Zwycięscy otrzymali nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

 

Nagrodzone i wyróżnione artykuły zostaną opublikowane w „Forum Akademickim”.