WUM, UKSW, SGGW, AWF, ASP – wydziały tych uczelni mają swój początek przy Krakowskim Przedmieściu. O Uniwersytecie Warszawskim sprzed lat opowie dziś w PR1 dr R. Gawkowski.

 

Od roku w paśmie „Naukowy zawrót głowy” w programie I Polskiego Radia co miesiąc można słuchać kolejnych odcinków „Historii z indeksem w tle”. Jak zwykle o godz. 23.10 dr Robert Gawkowski, historyk z Archiwum UW w audycji Doroty Truszczak opowie o losach największej polskiej uczelni.

 

– Tematem dzisiejszej pogawędki będą związki UW z innymi uczelniami, UW jako Alma Mater innych warszawskich uczelni – zapowiada historyk. – Będziemy przypominać losy Wydziału Lekarskiego i Farmaceutycznego, które ok. 1950 roku stworzyły Akademię Medyczną (dziś Warszawski Uniwersytet Medyczny). Przypomnimy, że takie uczelnie jak Akademia Teologii Katolickiej (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Chrześcijańska Akademia Teologiczna powstały w 1954 roku z Wydziału Teologicznego UW. Nasza uczelnia miała też kiedyś weterynarię (dziś Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) i Zakład Fizjologii Człowieka (dziś Akademia Wychowania Fizycznego). W czasach Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego działał też Wydział Nauk i Sztuk Pięknych, na którym studenci uczyli się rysunków, malarstwa, a nawet muzyki. Dziś tych przedmiotów uczą się na innych niż UW uczelniach.

 

Żeby ci, którzy jeszcze nie znają Uniwersytetu, mogli go poznać, a ci, którzy go już znają, mogli odkryć jego tajemnice, Uniwersytet podpisał umowy o współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską. To jeden z kroków do obchodów dwusetlecia istnienia UW.