Tajemnice sztandaru i insygniów uczelni oraz obrzędy akademickie poznają słuchacze drugiego wykładu z cyklu „Uniwersytet Warszawy”, który odbędzie się 22 lutego na UW.

Punktem wyjścia prelekcji „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu. Historia ceremoniału Uniwersytetu Warszawskiego” będą tradycje Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Adam Tyszkiewicz z Muzeum UW będzie mówił o najstarszych uniwersyteckich togach, insygniach oraz patronie uczelni – św. Janie Kantym. W dalszej części wykładu przeniesie widzów w czasy Szkoły Głównej oraz Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, zwracając uwagę, jak bardzo sytuacja polityczna w Warszawie w drugiej połowie XIX w. odcisnęła piętno na zwyczajach warszawskiej uczelni.

 

Adam Tyszkiewicz omówi ceremoniał akademicki od wskrzeszenia polskojęzycznej uczelni podczas I wojny światowej do hitlerowskiej agresji na Polskę – w tym ćwierćwieczu nastąpił swoisty „renesans” narodowych zwyczajów i obrzędów akademickich. Przypomni inauguracje roku akademickiego, akademie rocznicowe, promocje doktorskie, pogrzeby rektorskie oraz omówi kolejne historyczne zestawy rekwizytów ceremonialnych. Na zakończenie spotkania prelegent zwróci uwagę słuchaczy na dawny sztandar uczelni, który do dziś skrywa wiele tajemnic.

 

Spotkanie „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu. Historia ceremoniału Uniwersytetu Warszawskiego” rozpocznie się 22 lutego o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na kampusie głównym UW. Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta dla gości do godz. 19. Wstęp na wykład i wystawę jest wolny.

 

Cykl wykładów znajduje się także w planie szkoleń dla pracowników na I półrocze 2017 r. pod hasłem „Historia i powstanie UW w świetle najnowszych badań”.