10 maja prof. Shuji Nakamura, fizyk, który otrzymał Nagrodę Nobla za wynalezienie niebieskiej diody LED, odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Shuji Nakamura pochodzi z Japonii. W 2014 roku otrzymał wspólnie z dwoma profesorami – Isamu Akasakim i Hiroshi Amano – Nagrodę Nobla za „Wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego”. Pracuje na University of California w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem ponad 200 patentów amerykańskich i 300 japońskich. Jego prace były cytowane prawie 40 tys. razy.

W 1995 prof. Nakamura zaprezentował nową diodę ze studniami kwantowymi. „W konstrukcji zastosowano niebieską diodę LED i przetwornik światła niebieskiego na żółte przez wykorzystanie odpowiedniego luminoforu. Jest to ogromny przełom w optoelektronice i początek nowej ery w technice oświetleniowej – ery optoelektroniki oświetleniowej. Mimo powszechnego mniemania, że wytworzenie lasera z zastosowaniem wciąż niedoskonałego strukturalnie azotku galu, który charakteryzuje się bardzo wysoką koncentracją defektów, jest praktycznie niemożliwe, profesor Nakamura ogłasza uzyskanie akcji laserowej w zakresie światła niebieskiego” – przypomniał w recenzji dorobku honorowego doktora prof. Marek Tłaczała z Politechniki Wrocławskiej.

Diody LED są szeroko wykorzystywane w przemyśle. „Na początku lat dziewięćdziesiątych, japońscy koledzy twierdzili, że ich głównym zastosowaniem może być oświetlenie automatów do gry w pachinko, japońską wersję pinballa. Nakamura i jego współpracownicy z firmy Nichia byli jednymi z pierwszych, którzy docenili wagę wynalezienia niebieskiej diody elektroluminescencyjnej. Dostrzegli, że wystarczy tylko dodać do obudowy diody trochę żółto-zielonego luminoforu, aby wychodzące światło stało się białe. Dzięki bardzo wysokim sprawnościom niebieskich LED, również białe żarówki LED są niezwykle efektywne. Niespodziewanie gra o niszowy produkt zmieniła się w odkrycie na miarę naszej cywilizacji, dając możliwość ogromnego zmniejszenia zużycia energii na świecie” – napisał w ocenie działalności naukowej honorowego doktora prof. Piotr Perlin z Polskiej Akademii Nauk.

W latach 90. prof. Nakamura zainteresował się nowatorską metodą wytwarzania kryształów objętościowych GaN opracowaną przez fizyków z UW. Odwiedził firmę Ammono, spin-off Wydziału Fizyki, która komercjalizowała tę metodę.