Nagrody „Luxor Times Magazine”

Drukuj

Misje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW zostały nagrodzone w konkursie „Luxor Times Magazine” w kategoriach najważniejsze odkrycie i projekt konserwatorski.

„Luxor Times Magazine”, czasopismo prezentujące wiadomości o znaczeniu historycznym, kulturalnym i turystycznym z Luksoru i z całego Egiptu, rozstrzygnął konkurs na najważniejsze wydarzenia związane z badaniami archeologicznymi i pracami konserwatorskimi w Egipcie w 2015 roku. Nagrody otrzymały dwa polskie projekty prowadzone przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas ceremonii, która odbyła się w Muzeum Mumifikacji w Luksorze 20 lutego, nagrody wręczył minister starożytności Egiptu dr Mamdouh El-Damaty.

 

W konkursie Luxor Times Egyptological Awards redaktorzy wyróżnili projekty, na które najchętniej głosowali czytelnicy pisma i jego internetowego wydania. W kategorii najważniejszych minionego roku nagrodę otrzymała misja CAŚ UW oraz Uniwersytetu w Delaware w Stanach Zjednoczonych, kierowana przez Iwonę Zych oraz prof. Stevena Sidebothama, odkrywająca od 2008 roku ptolemejsko-rzymski port w Berenike nad Morzem Czerwonym. Odkryciem 2015 roku były fragmenty steli faraońskich, dzięki którym można szukać początków stanowiska o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano, bo w okresie wielkich wypraw faraonów Średniego Państwa na południe kontynentu. Drugim tegorocznym odkryciem były podziemne instalacje, prawdopodobnie służące do gromadzenia wody dla garnizonu żołnierzy historycznego założyciela portu, króla Ptolemeusza II z pierwszej połowy III w. p.n.e.

 

W kategorii projektów konserwatorskich nagrodzono projekt prowadzony przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Świątyni Królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari. Misją kieruje dr Zbigniew E. Szafrański. Polacy odbudowali tu i odrestaurowali bogato zdobione malowanymi reliefami pomieszczenia Górnego Tarasu tej imponującej świątyni wpisanej na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO i wciąż pracują nad udostępnieniem kolejnych części kompleksu dla zwiedzających. W lutym 2015 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego. Wynikiem prac polskich egiptologów, archeologów, architektów i konserwatorów jest też odkrycie i odtworzenie wyglądu świątyni bratanka królowej, kolejnego wielkiego faraona XVIII dynastii, Totmesa III, tuż obok sanktuarium królowej. W wyniku pracy polskich specjalistów odradza się powoli obraz świątyni, którą już w starożytności zniszczyło trzęsienie ziemi.