Prof. Algis Kalėda – litewski historyk literatury, krytyk literacki i tłumacz, pracownik Uniwersytetu Wileńskiego – otrzymał Nagrodę Polonicum 2014. Uroczystość odbyła się 24 listopada.

 

Po raz dziewiąty Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” uhonorowało popularyzatorów języka polskiego i kultury polskiej za granicą. Wyróżnienie przyznawane jest badaczom za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie. Laureat nagrody otrzymuje statuetkę wykonaną z brązu oraz pamiątkowy dyplom.

 

– Bardzo się cieszę, że Nagroda Polonicum związana jest z Uniwersytetem Warszawskim, który zajmuje się promocją języka i kultury polskiej. To niezwykle ważne dla naszego kraju, aby rozpowszechniać polską kulturę w świecie – mówiła prof. Marta Kicińska-Habior, prorektor UW.

 

W tym roku kapituła nagrody przyznała wyróżnienie prof. Algisowi Kalėdzie, kierownikowi Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego, pracownikowi Instytutu Literatury Litewskiej. Prof. Kalėda studiował filologię litewską na Uniwersytecie Wileńskim oraz polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Bada literaturę litewską i polską. Zajmuje się również tłumaczeniem klasyki polskiej literatury. Na litewski przełożył m.in. teksty Miłosza, Szymborskiej, Mrożka, Lema, Gombrowicza czy Schulza. Jest również autorem słownika litewsko-polskiego i polsko-litewskiego.

 

– Ta nagroda przyznawana jest osobom, które są pasjonatami nauczania naszego języka i kultury. Otrzymują ją bardzo różne osoby zarówno utytułowani profesorowie, jak i wykładowcy, tłumacze oraz praktycy nauczania mający rzeczywisty wkład w kształtowanie języka i kultury polskiej za granicą – podkreślał prof. Andrzej Zieniewicz, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”.

 

Oprócz nagrody głównej każdego roku Polonicum przyznaje dwa wyróżnienia. Tym razem otrzymali je prof. Yang Deyou, emerytowany profesor Foreign Language and Literature School z Shanxi Univeristy w Chinach, oraz Helena Rajca-Suchocka, lektorka języka polskiego w Banaras Hindu University w Indiach.