Na tropie mitycznych stworzeń

Drukuj

Naukowcy z różnych stron świata poszukują śladów mitycznych stworzeń w kulturze współczesnej. Opowiedzą o tym podczas konferencji 12-15 maja.

Stworzenia, bestie i potwory z mitologii wciąż żyją w naszej kulturze. Szczególną rolę odgrywają w utworach dla dzieci i młodzieży. Zadają młodym ludziom pytania, z którymi trudności mają także dorośli. Co to znaczy być potworem? Gdzie znajduje się granica człowieczeństwa?

 

Twórcy i odbiorcy kultury odpowiadają na te pytania w różny sposób, a recepcja mitologicznych stworzeń jest markerem przemian zachodzących w naszej wrażliwości. Naukowcy, którzy zajęli się tą problematyką, wędrowali m.in. po śladach Minotaura w Stanach Zjednoczonych, centaurów w Rosji, tajemniczych istot w Kenii i Meduzy w Australii.

 

Od 12 do 15 maja przedstawią wyniki swoich badań na konferencji „Chasing Mythical Beasts… The Reception of Creatures from Graeco-Roman Mythology in Children’s & Young Adults’ Culture as a Transformation Marker” organizowanej w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną (OBTA) na Wydziale „Artes Liberales” w ramach Humboldt Alumni Award.

 

Konferencja jest zarazem punktem wyjścia dla projektu nagrodzonego grantem ERC Consolidator Grant, który otrzymała prof. Katarzyna Marciniak, oraz jednym z wydarzeń w ramach obchodów 25-lecia OBTA stworzonego przez prof. Jerzego Axera.

 

Program konferencji

 

Strona projektu